Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Za dopalacze kara jak za narkotyki. Od dziś obowiązują nowe przepisy

Fot. Fotolia.pl

Osoby sprzedające dopalacze traktowane są tak samo, jak osoby sprzedające narkotyki. Nowe przepisy mają ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.

Nowela ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakłada za posiadanie znacznych ilości dopalaczy karę do trzech lat więzienia, a za handel nimi nawet do 12 lat.

Po zmianach listy związków zakazanych mają stanowić załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ma to ułatwić ich aktualizację i w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy. Zmieni się także samo ich definiowanie, by producenci groźnych substancji łatwo nie „wymykali się” poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia z całej Polski, a placówki podejrzewające pacjenta o stosowanie dopalaczy będą musiały powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze.

Przepisy zakładają zapewnienie takiego samego wsparcia osobom uzależnionym od dopalaczy jak od narkotyków – będą one mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

Eksperci podnoszą, że dopalacze to nie tylko problem ludzi młodych. Ofiarami coraz częściej padają osoby dorosłe. Na podstawie obserwacji objawów, z jakimi zatruci dopalaczami trafiają do szpitali, toksykolodzy podejrzewają, że na nielegalnym rynku pojawiły się substancje o bardzo niebezpiecznym działaniu, powodujące m.in. przedłużające się objawy niewydolności oddechowej.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

 

Źródło: PAP/D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w narkotyki, dopalacze, uzależnienie, przepisy, pilne, Państwowa Inspekcja Sanitarna
Nie żyje 27-latek, który prawdopodobnie zażywał dopalacze

Przypuszczalnie dopalacze były przyczyną śmierci 27-latka z Sępopola. W poniedziałek po 21 policjanci zostali wezwani do agresywnie zachowującego się mężczyzny - poinformował sierżant sztabowy Tomasz Markowski...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV