Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Docieplenie czy dewastacja? Konserwator zabytków wstrzymał remont budynku Urzędu Gminy

Fot. Szymon Piotr Malade / Twitter

Wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał termomodernizację budynku Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich. Budynek pochodzący z lat 20. ubiegłego wieku docieplano styropianem i w tym celu skuwano elementy ozdobnej elewacji. Gmina nie zgadza się z decyzjami konserwatora.

W piątek kierownik ełckiej delegatury Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków Joanna Sobolewska zdecydowała o wstrzymaniu prac termomodernizacyjnych budynku Urzędu Gminy w Baniach Mazurskich. Urząd konserwatora rozpoczął też procedurę zmierzającą do wpisania budynku do rejestru zabytków.

W tym budynku docieplono już styropianem tylną ścianę i jedną ścianę szczytową, obecnie rozpoczęto prace przy ścianie frontowej

– poinformowała Sobolewska.

Przedwojenny budynek gminy w Baniach Mazurskich, pochodzący prawdopodobnie z lat 20. XX wieku, winien znajdować się w gminnej ewidencji zabytków ale gmina ta nie ma takiej ewidencji.

Ani my, gmina, ani starostwo powiatowe w Gołdapi, które wydało nam zgodę na docieplenie, nie mieliśmy świadomości o tym, że budynek powinien być w ewidencji. Gdyby był, nie pominęlibyśmy uzgodnienia remontu z konserwatorem

– powiedział wójt gminy Łukasz Kuliś. Dodał, że w poprzednich latach w budynku wymieniono okna, schody i nikt na te prace nie zareagował.

W ocenie konserwatora warta uwagi i ochrony konserwatorskiej jest frontowa ściana budynku, która jest ceglano-tynkowana. Ozdobne elementy znajdują się m.in. przy oknach. Aby docieplić ścianę styropianem ekipa remontowa skuła już część zdobień.

Ozdobne elementy w naszym projekcie termomodernizacji miały być odtworzone. Nie w skali jeden do jednego ale by były

– dodał wójt Bań Mazurskich.

Gmina zamierza odwołać się od decyzji o wstrzymaniu termomodernizacji budynku, konserwator będzie prowadził procedurę zmierzającą do wpisania budynku do rejestru zabytków. W ocenie kierownik WKZ w Ełku Joanny Sobolewskiej wygląd frontowej ściany budynku „da się jeszcze przywrócić”.

 

Autorka: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Banie Mazurskie, termomodernizacja
Są pieniądze dla organizacji społecznych. Z funduszu ochrony środowiska zostanie dofinansowana termomodernizacja budynków

Organizacje pozarządowe mogą otrzymać dofinansowanie na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej budynku. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmuje projekty inwestycji do 30 kwietnia....

Zamknij
RadioOlsztynTV