Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do portu w Gdyni dotarły kolejne czołgi i armatohaubice. Sprzęt trafi na Warmię i Mazury

Fot. PAP/Adam Warżawa

Do Gdyni przypłynął statek, który dostarczył do Polski kolejne egzemplarze koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 – poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Dziś do portu w Gdyni przypłynął statek, który dostarczył do Polski kolejne egzemplarze koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9. A więc uzupełniamy nasze jednostki wojskowe o sprzęt, który pochodzi z Korei Południowej, jest to realizacja naszych umów z ubiegłego roku

– ogłosił szef MON.

Dodał, że Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze i jest konsekwentnie wyposażane w nowoczesną broń. Czołgi i armatohaubice, które dotarły do Gdyni, trafią do 16. Dywizji Zmechanizowanej, do województwa warmińsko-mazurskiego. 5 czołgów K2 jedzie do Morąga, a docelowo do nowo tworzonej jednostki w Ostródzie, armatohaubice K9 – do Węgorzewa.

W lipcu ubiegłego roku MON zawarło umowę ramową przewidująca zakup 672 produkowanych przez koncern Hanwha Aerospace armatohaubic 155 mm na podwoziu gąsienicowym K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL z pojazdami towarzyszącymi, pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym. Umowa ramowa na zakup czołgów K2 produkcji Huyndai Rotem przewiduje zakup 1000 tych wozów.

W sierpniu podpisano umowę wykonawczą na 212 haubic za 2,4 mld dolarów, dostawy przewidziano na lata 2022-2026.

Umowa wykonawcza na czołgi K2 przewiduje zakup 180 tych wozów za 5,8 mld USD. Zgodnie z umowa ramową 820 czołgów zamawianych w dalszym etapie ma być wyprodukowanych na licencji w Polsce. Pierwsza dostawa – 10 czołgów i 24 armatohaubice – została uroczyście odebrana w grudniu przez prezydenta Andrzeja Dudę i szefa MON.

 

Autor: K. Kostrzewa, J. Borowski (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mariusz Błąszczak, wosjko, MON, 16. Dywizja Zmechanizowana, czołgi K2
Antoni Macierewicz o tworzeniu nowej jednostki wojskowej w Olecku

W sobotę szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w kwietniu zacznie się tworzenie w Olecku nowego dywizjonu, który będzie wchodził w skład 1. Mazurskiej Brygady Artylerii....

Zamknij
RadioOlsztynTV