Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do Polski dotarła fala uderzeniowa powstała po wybuchu wulkanu na Pacyfiku

Zdjęcie satelitarne z erupcji podwodnego wulkanu na Pacyfiku. Fot. PAP/EPA

Polskie stacje meteorologiczne zaobserwowały falę uderzeniową po erupcji podwodnego wulkanu w pobliżu wyspy Tonga. Skok ciśnienia zarejestrowały m.in. urządzenia pomiarowe na Kasprowym Wierchu.

Ciśnienie w ciągu minuty wzrosło o wartość 1,3 hPa, czyli całkiem sporo jak na to krótki czas, po czym w ciągu kolejnych dwóch-trzech minut spadło do poprzednich odczytów. Poza Kasprowym Wierchem i Zakopanem mogliśmy zjawisko to zaobserwować na stacjach meteorologicznych w całej Polsce

– mówi kierownik stacji meteorologicznej w Zakopanem Paweł Parzuchowski.

Jego zdaniem zaobserwowanie takiej fali uderzeniowej na stacji na Kasprowym Wierchu to wydarzenie bez precedensu w ostatnich latach.

Z takim przypadkiem spotykam się ja osobiście pierwszy raz w ciągu 10 lat pracy w roli meteorologa. Tak naprawdę są to zjawiska niecodzienne, bardzo rzadkie i wymagające jeszcze głębszej analizy, bo nie wszystko o nich wiemy do tej pory.

Erupcja była słyszana na Alasce, czyli w odległości prawie 9,5 tysiąca kilometrów od miejsca wybuchu.

Aby było to możliwe musiały wystąpić specjalne właściwości atmosfery – zjawisko będzie poddane wnikliwszej analizie

– napisano na Twitterze IMGW.

Do wpisu dołączono wykres pomiaru ciśnienia.

Erupcja podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai – znajdującego się na niezamieszkałej wyspie 65 kilometrów na północ od stolicy Nukualofa – trwała co najmniej 8 minut. W powietrze wyrzucony został gaz, popiół i dym. Ogłoszono ostrzeżenie o tsunami. Wysoka fala oceaniczna dotarła m.in. do brzegów archipelagu wysp Tonga, do Japonii, na Wyspy Samoa, do amerykańskiej Kalifornii, stanu Waszyngton i na Alaskę. Do erupcji doszło w sobotę około 6 rano czasu obowiązującego w Polsce.

Zdjęcie satelitarne z erupcji podwodnego wulkanu na Pacyfiku. Fot. PAP/EPA

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR/PAP

 

Więcej w ciśnienie, wulkan, erupcja
Niskie ciśnienie wody w Olsztynie. Powód: modernizacja magistrali wodociągowej

Jak informują olsztyńskie Wodociągi dzisiejszej nocy (z 27 na 28 sierpnia) na osiedlach Nagórki, Pieczewo oraz Jaroty może występować obniżone ciśnienie wody w sieci. W tym...

Zamknij
RadioOlsztynTV