Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do Pisza i Działdowa powrócą sądy

Fot. Łukasz Węglewski

Sejm przyjął poprawki Senatu dotyczące powrotu małych sądów rejonowych.

Oznacza to, że część z 79 sądów rejonowych, zlikwidowanych przez poprzedniego ministra sprawiedliwości, zostanie przywrócona.

Ministerstwo będzie analizować sytuację wszystkich sądów, które straciły status rejonowego – powiedział minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

00:00 / 00:00

Przy tworzeniu nowych sądów będą brane pod uwagę dwa kryteria. Po pierwsze na terenie danego sądu rejonowego musi mieszkać co najmniej 50 tysięcy osób, a po drugie ilość prowadzonych spraw nie może być mniejsza niż 5 tysięcy.

Na Warmii i Mazurach oba te kryteria spełniają dwa z pięciu zlikwidowanych sądów – są to sądy w Piszu i Działdowie. Jedno z kryteriów spełniają wydziały zamiejscowe w Biskupcu i Lidzbarku Warmińskim. Żadnego nie spełnia Nidzica.

Nowelizację ustawy musi jeszcze podpisać prezydent. Sprawa przywrócenia sądów rejonowych musi się zakończyć w tym roku. Obligatoryjna reaktywacja ma dotyczyć 41 sądów, fakultatywna – 17. (IAR/bsc/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Pałac w Drogoszach

Robert Lesiński zaprasza na wycieczkę do miejscowości Drogosze - w której znajduje się jeden z trzech największych w Prusach Wschodnich pałaców. Pałac w Drogoszach - posłuchaj...

Zamknij
RadioOlsztynTV