Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dłuższa droga do szkoły, czyli likwidacja 3 podstawówek

W klasie, fot. Łukasz Węglewski

Mimo negatywnych opinii kuratora oświaty na Warmii i Mazurach samorządy postanowiły zlikwidować 3 małe podstawówki.

Są to dwie szkoły w gminie Wydminy i jedna w gminie Braniewo. To ostateczna lista, odpowiednie uchwały są już podjęte. Od września zlikwidowane będą podstawówki w Zelkach i Talkach koło Wydmin oraz w Żelaznej Górze niedaleko Braniewa. Decyzje te zapadły mimo protestów kuratorium oświaty.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

– Negatywne opinie zostały wydaje przy wzięciu pod uwagę kilku czynników, nie tylko demograficznych. Zwracaliśmy także uwagę na odległość, jaką dzieci będą miały do nowej szkoły, czy na fakt, że w likwidowanych szkołach mogłyby powstać przedszkola – wyjaśnia Barbara Antczak z warmińsko-mazurskiego kuratorium oświaty.

Te argumenty nie przekonały jednak samorządów. Jak twierdzą, koszty utrzymania bardzo małych szkół są zbyt wysokie, a otrzymywana z budżetu państwa subwencja oświatowa pokrywa w ich przypadku zaledwie około 1/3 kosztów funkcjonowania placówek.

– Do tego w Żelaznej Górze był niski poziom nauczania, wyniki testu szóstoklasistów wypadały poniżej wyników wojewódzkich, więc myślę, że było to też niekorzystne dla dzieci kończących tę szkołę – zwraca uwagę Jakub Bornus, sekretarz gminy Braniewo.

Wójt gminy Wydminy Radosław Król dodaje, że w przypadku podstawówek w Zelkach i w Talkach likwidacja nie będzie polegała na całkowitym zamknięciu szkół, lecz na przekształceniu ich w filie.

– Zachowamy tam oddziały przedszkolne oraz klasy 1-3, co pozwoli tym placówkom funkcjonować jeszcze przez kilka, a może kilkanaście lat – mówi Radosław Król.

Jeszcze w marcu wydawało się, że likwidowanych na Warmii i Mazurach szkół będzie więcej. Likwidacja nie wszędzie oznacza całkowite zamknięcie placówek.

(apiedz/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, szkoły, Zelki, Talki, podstawówka, likwidacja szkół, Żelazna Góra, gmina Wydminy
Czy nauczycielka z Łukty znęcała się nad dziećmi?

Prokuratura Rejonowa w Ostródzie prowadzi postępowanie dotyczące znęcania się nad dziećmi przez nauczycielkę szkoły w Łukcie. - Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów - informuje szef...

Zamknij
RadioOlsztynTV