Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 31 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Diakoni przyjmą święcenia. Jak jest ich rola w Kościele?

Święcenia diakonów (archiwum). Fot. Ł.Sadlak

Czterech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie zostanie wyświęconych na diakonów. Uroczysta msza odbędzie się dziś w konkatedrze św. Jakuba.

Liturgii przewodniczył będzie biskup pomocniczy Janusz Ostrowski. Diakonat to najniższy stopień sakramentu święceń kapłańskich. Dwa wyższe stopnie to prezbiter – czyli ksiądz oraz biskup. Diakonat jest zazwyczaj przygotowaniem do przyjęcia święceń prezbiteriatu. Diakoni mają mniejsze uprawnienia niż księża. Mogą udzielać chrztu, rozdawać komunię świętą, czytać ewangelię, przewodniczyć nabożeństwu, (ale nie mszy świętej), a także prowadzić pogrzeby.

Dodajmy, że na początku maja w liście skierowanym do wiernych, rektor olsztyńskiego seminarium Hosianum ksiądz Hubert Tryk poinformował, że w tym roku nie odbędą się święcenia kapłańskie. Powodem jest brak chętnych. – Z kilku kandydatów, którzy się zgłosili sześć lat temu, nie pozostał ani jeden – poinformował wówczas ks. Tryk.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, święcenia
„SpotkajMy się w Kortowie”. Dzień Otwarty w najpiękniejszym miasteczku akademickim

Słoneczna aura, plaża, jezioro. W najpiękniej położonym w Polsce miasteczku akademickim - olsztyńskim Kortowie - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zorganizował Dzień Otwarty. Od nowego roku akademickiego będzie można...

Zamknij
RadioOlsztynTV