DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro

Dawid Kubacki triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni. 30-latek z Nowego Targu królem niemieckich i austriackich skoczni

Dawid Kubacki. Fot. Tadeusz Mieczyński

Dawid Kubacki, wygrywając konkurs w austriackim Bischofshofen, triumfował w 68. edycji Turnieju Czterech Skoczni. Wyprzedził Niemca Karla Geigera i Norwega Mariusa Lindvika, który był drugi w klasyfikacji generalnej.

Kubacki skoczył 143 i 140,5 metra. W obu seriach uzyskał największe odległości.Trzynaste miejsce w Bischofshofen zajął Kamil Stoch (134,5 i 134 m), a 27. był Piotr Żyła (125,5 i 129 m).

Dawid Kubacki został trzecim reprezentantem Polski, który zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni. W przeszłości tę prestiżową imprezę narciarską wygrali Adam Małysz – w 2001 roku oraz dwukrotnie Kamil Stoch – w 2017 i 2018.

To drugi pucharowy sukces w karierze Kubackiego. Urodzony w Nowym Targu niespełna 30-letni zawodnik jeszcze nigdy nie stał na podium Turnieju Czterech Skoczni. Najwyższe, czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej TCS zajął w ubiegłym roku. Największym sukcesem Dawida Kubackiego jest tytuł mistrza świata, który na skoczni normalnej w Seefeld wywalczył 1 marca 2019. W dorobku ma także m.in. brązowy medal olimpijski z Pjongczangu wywalczony w turnieju drużynowym.

Dawid Kubacki królem niemieckich i austriackich skoczni! 68. Turniej Czterech Skoczni trzymał nas w ogromnej niepewności, zawodnicy budowali napięcie i emocje, ale nie mogło skończyć się inaczej niż happy endem. Gratulacje Dawid, stałeś się historią!

– napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki po zwycięstwie Kubackiego w konkursie w Bischofshofen.

Wielki dzień dla Polski w Bischofshofen! Brawo Dawid Kubacki – Triumfator Turnieju Czterech Skoczni! Dziękujemy i gratulujemy! Brawa i podziękowania także dla całej Ekipy! Każdy indywidualny sukces ma zawsze swój zespołowy wymiar! Brawo Biało-Czerwoni! Brawo Dawid Kubacki!!!

– napisał z kolei prezydent Andrzej Duda.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

Więcej w skoki narciarskie
Dawid Kubacki trzeci w konkursie Turnieju Czterech Skoczni Garmisch-Partenkirchen. Wygrał Norweg Marius Lindvik

Dawid Kubacki zajął trzecie miejsce w drugim konkursie Turnieju Czterech Skoczni w niemieckim Garmisch-Partenkirchen. Wygrał Norweg Marius Lindvik przed Niemcem Karlem Geigerem. W pierwszej serii Lindvik...