Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Czy zmieni się data wyborów prezydenckich w Polsce? Poseł PiS: obecnie nie ma na to żadnych argumentów

Marcin Kulasek i Jerzy Małecki

Udało nam się zebrać ponad 285 tysięcy podpisów pod kandydaturą Roberta Biedronia – powiedział w Porannych pytaniach Radia Olsztyn poseł Lewicy Marcin Kulasek. Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki przekonywał, że Andrzej Duda złoży listy z podpisami w czwartek.

Marcin Kulasek mówił, że listy z podpisami zostały złożone w PKW:

Wczoraj zarejestrowaliśmy kandydata, wymagana liczba podpisów wynosiła 100 tysięcy. Uważam, że zbyt dużą brawurą byłoby dalsze ich zbieranie, więc przerwaliśmy zbiórkę. Zgłaszamy kandydata Lewicy trzech formacji, który od czasów Aleksandra Kwaśniewskiego jest najlepszym kandydatem.

Poseł PiS Jerzy Małecki podkreślał, że prezydent Andrzej Duda może zebrać nawet 1,5 miliona podpisów:

Szacujemy, że tych podpisów będzie naprawdę dużo, bo ok. 1,5 miliona. Podpisy zbieraliśmy od samego początku kampanii. Co prawda mieliśmy zbierać je do samego końca, jednak zdecydowaliśmy, podobnie jak nasi kontrkandydaci, że w obecnym okresie należy tego zaprzestać.

Marcin Kulasek dodał, że rządzący powinni zastanowić się poważnie nad terminem wyborów. Poseł przekonywał, że obecna sytuacja jest bardzo niepewna:

Nie wiemy, w jakim kierunku pójdzie ta pandemia. Apelujemy, aby w rozmowach uczestniczyli rządzący i opozycja. Proszę zadać sobie pytanie, jak trudno będzie zebrać komisje, które będą zliczały głosy, jak ludzie pójdą na wybory, jeśli mają zostawać w domach.

Jerzy Malecki twierdził, że nie ma obecnie możliwości przesunięcia terminu wyborów:

Przełożenie tej daty jest możliwe tylko w przypadkach nadzwyczajnych, takich jak stan klęski żywiołowej, stan wyjątkowy czy stan wojenny. Datę przesuwa się wtedy o czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego i dodatkowo o 90 dni po jego zakończeniu. W tej chwili nie ma jeszcze żadnych argumentów, aby jakikolwiek z tych stanów wprowadzić.

Wybory prezydenckie planowane są w Polsce na 10 maja.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Marcinem Kulaskiem i Jerzym Małeckim

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pkw, Marcin Kulasek, podpisy, wybory prezydenckie
Coraz bliżej referendum w Olsztynie. „To jest próba zmiany prezydenta Grzymowicza na byłego prezydenta Małkowskiego”

Kolejny krok w kierunku referendum wykonany. Inicjatorzy głosowania nad odwołaniem prezydenta Olsztyna dostarczyli do biura wyborczego wniosek poparty podpisami mieszkańców. Inicjatorzy referendum musieli dostarczyć komisarzowi wyborczemu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV