Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przy prędkości 70 km/h pieszy nie ma szansy na przeżycie. Dziś dzień Bezpiecznego Kierowcy

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. Policja

Dziś dzień Bezpiecznego Kierowcy. Policja przypomina, że przestrzeganie przepisów, kultura jazdy i szacunek mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Należy między innymi pamiętać o dostosowywaniu prędkości do warunków na drodze.

Kierowcy powinni również pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych. Należy zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu i znajdującemu się na przejściu.

Co na temat bezpieczeństwa na drodze mówią kierowcy?

Dopóki ktoś kogoś nie potrąci, albo coś nam nie zdarzy się na drodze, to myślimy, że nawet jak będzie prędkość to i tak zdążymy wyhamować.

– Przy prędkości 30 km/h pieszy ma szansę na przeżycie w 90 %. Natomiast przy prędkości 50 km/h pieszy ma szansę w granicach 40-60 %. Prędkość 70 km/h powoduje, że pieszy nie ma szansy na przeżycie – mówił naczelnik wydziału ruchu drogowego warmińsko-mazurskiej policji mł. insp Mariusz Tański.

W zeszłym roku w województwie warmińsko-mazurskim doszło do 1040 wypadków drogowych, w których zginęło 115 osób, a ponad tysiąc zostało rannych.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo, kierowca, pieszy
Przerażające statystyki utonięć. Eksperci przypominają, jak zachować się nad wodą

Od początku sezonu letniego w Polsce utonęło niemal 200 osób - wynika z danych Komendy Głównej Policji. Najczęstszą przyczyną tragedii jest nieuwaga i alkohol. - W...

Zamknij
RadioOlsztynTV