Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy warto wybrać się do lasu zimą?

Fot. PAP / Darek Delmanowicz

Czy las może być ciekawy nie tylko wiosną i latem ale także zimą? Leśnicy zapewniają, że tak. Można tam bowiem za sprawą tropów poznać zwyczaje leśnej zwierzyny.

Wybierając się na taki spacer warto jednak nie tylko odpowiednio ciepło się ubrać, ale także zabrać ze sobą naładowany telefon, termos z ciepłą herbatą i coś do jedzenia. Przed wyjściem powinniśmy także poinformować bliskich gdzie się wybieramy, a w lesie spacerować wytyczonymi do tego ścieżkami.

Początek roku to czas kiedy bieliki zakładają gniazda i szykują się do lęgu. W lesie można już także spotkać pierwsze lochy z młodymi. Zimą w lesie znajdziemy także jadalne grzyby, które w większości rosną przy dodatniej temperaturze

– powiedziała dr inż. Małgorzata Krokowska-Paluszak z katedry leśnictwa i ekologii lasu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jednym z dość łatwo rozpoznawalnych zimowych grzybów jest płomiennica zimowa o pomarańczowym kapeluszu i aksamitnym ciemnoszarym trzonie. Kolejny zimowy grzyb to uszak bzowy, zwany też uchem bzowym.

Posłuchaj wypowiedzi

Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w las, zima, leśnicy, spacer, leśnictwo
Ocieplenie klimatu wybudza pszczoły z letargu. Mrozy mogą im zaszkodzić

Na Warmii mimo zimowej aury pracę w ulach zaczęły pszczoły. To dla nich początek sezonu, choć to trochę za wcześnie - nie kryje pszczelarka z Purdy...

Zamknij
RadioOlsztynTV