Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy warto wchodzić do strefy euro?

Wejście do strefy euro to szansa dla Polski – tak wynika z opublikowanego niedawno raportu Narodowego Banku Polskiego, opracowanego w oparciu o kwestie ekonomiczne, pomijając aspekty geopolityczne i prawne.

W Olsztynie gościła Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP w Warszawie, która zwracała uwagę na korzyści płynące z członkostwa Polski nie tylko dla przedsiębiorców, ale i dla przeciętnego obywatela.

00:00 / 00:00

Fot. Dorota Grzymska

W raporcie wskazane są też zagrożenia i przeszkody, oraz wskazówki co powinniśmy jeszcze zrobić, by dobrze się przygotować do członkostwa w strefie euro – mówi Małgorzata Zaleska.

00:00 / 00:00

Fot. Dorota Grzymska

W maju 2004 roku Polska stała się uczestnikiem Unii Gospodarczej i Walutowej. Tym samym zobowiązała się do spełnienia kryteriów zbieżności i wprowadzenia euro.

Przyjęcie wspólnej waluty pociąga za sobą trwałe usztywnienie kursu złotego względem euro i rezygnację z możliwości prowadzenia niezależnej polityki pieniężnej, a także obowiązek przystąpienia do Europejskiego Mechanizmu Stabilności i aktualnie powstającej unii bankowej. (dgrzym/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w euro, konferencja, NBP
W Ełku o odnawialnych źródłach energii

Na temat przyszłości odnawialnych źródeł energii w północno-wschodniej Polsce dyskutowali w Ełku samorządowcy, ekolodzy i specjaliści z dziedziny energetyki. Przy okazji można było obejrzeć nowinki techniczne...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV