Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy poznamy uzasadnienie wyroku ws. Czesława Jerzego Małkowskiego? Prokuratura i pokrzywdzona złożyli wniosek

Ogłoszenie wyroku w sprawie Czesława Jerzego Małkowskiego. Fot. Agnieszka Podbielska

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku i pokrzywdzona złożyli wniosek o uzasadnienie wyroku uniewinniającego byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego od zarzutów gwałtu. Sędzia złożył wniosek o wydłużenie czasu do napisania uzasadnienia.

O wnioskach dotyczących uzasadnienia wyroku poinformował rzecznik prasowy olsztyńskiego sądu okręgowego Olgierd Dąbrowski-Żegalski. Dodał, że z uwagi na obszerność i zawiłość sprawy sędzia, który prowadził proces Małkowskiego, złożył wniosek o wydłużenie czasu, w którym ma sporządzić pisemne uzasadnienie wyroku. Sędzia poprosił, by mógł to zrobić do końca marca.

Prokuratura wcześniej zapowiadała, że gdy otrzyma pisemne uzasadnienie wyroku, będzie rozważać apelację.

Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski w ostatnich dniach grudnia został uniewinniony od dwóch zarzutów dotyczących gwałtu na urzędniczce ratusza. Czynów miał się dopuścić, gdy był prezydentem miasta. W pierwszym rozpoznaniu sprawy przez sąd w Ostródzie został skazany na 5 lat więzienia, w ponownym procesie, który w grudniu zakończył się w Olsztynie – został uniewinniony.

Nie wiadomo, z jakiego powodu Małkowski został skazany w Ostródzie, a uniewinniony w Olsztynie – sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Rzecznik sądu i prokurator informowali wcześniej, że w olsztyńskim procesie „materiał dowodowy został pogłębiony”.

Małkowski po wyjściu z sądu nie skomentował wyroku, kilka dni później na zamkniętej konferencji prasowej przypomniał, że zawsze powtarzał, że jest niewinny.

Grupa zwolenników Małkowskiego tuż po wyroku zapowiedziała, że zamierza doprowadzić do przeprowadzenia w Olsztynie referendum i wcześniejszych wyborów na stanowisko prezydenta miasta. Małkowski w czasie procesu trzy razy startował w wyborach samorządowych i za każdym razem przegrywał fotel prezydenta Olsztyna w drugiej turze. Były prezydent Olsztyna jest obecnie olsztyńskim radnym.

 

Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wyrok, Czesław Jerzy Małkowski, uzasadnienie
Czy seksafera wpłynęła na wizerunek Olsztyna? Posłuchaj audycji Śliska sprawa

W audycji Śliska sprawa Kinga Grabowska i Wojciech Chromy pytali w jakim stopniu tzw. seksafera wpłynęła przez ostatnią dekadę na wizerunek Olsztyna? Proces byłego prezydenta Olsztyna...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV