Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy pielęgniarki zyskają szersze uprawnienia?


Możliwość wykonywania przez pielęgniarki badania USG według protokołów ratunkowych, rozszerzenie zakresu leków podawanych przez nie samodzielnie w stanach ostrej niewydolności krążenia czy krwawienia – to niektóre zmiany planowane przez resort zdrowia.

Ministerstwo skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.

W obecnym stanie prawnym pielęgniarki nie mają uprawnień do wykonywania szybkich badań USG w ramach diagnostyki stanów nagłych. Zdaniem wnioskodawców, zachodzi też potrzeba rozszerzenia zakresu leków możliwych do samodzielnego podawania przez pielęgniarki w zespołach ratownictwa medycznego w takich stanach, jak ostra niewydolność krążenia, ostry zespół wieńcowy i krwawienia.

Projektowane rozporządzenie wprowadza możliwość wykonywania przez pielęgniarki badania USG według wybranych protokołów, mających zastosowanie w medycynie ratunkowej, pod warunkiem ukończenia kursu certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

W projekcie dodano również przepis dotyczący pobierania materiału od pacjenta z górnych dróg oddechowych i wykonywania testów antygenowych na obecność wirusów. Projektowane rozporządzenie rozszerza ponadto katalog leków dopuszczonych do samodzielnego podawania przez pielęgniarkę systemu o Noradrenalinum (lek stosowany w przywracaniu ciśnienia tętniczego krwi w przypadku ostrego niedociśnienia tętniczego), Prasugrel (lek przeciwpłytkowy podawany w ostrych zespołach wieńcowych, jako przygotowanie do angioplastyki), a także Tranexamic acid (lek o działaniu przeciwkrwotocznym).

Zrezygnowano natomiast z określania dróg podania produktów leczniczych, gdyż wynikają one z charakterystyki produktu leczniczego. Zachowane zostały dotychczasowe wymogi dotyczące podawania produktów leczniczych drogą doszpikową, warunkowane posiadaniem właściwego kursu lub specjalizacji.

Autor: K. Lechowicz-Dyl (PAP)
Redakcja: K. Ośko

Więcej w pielegniarka, plan, uprawnienia
Sprawdź, które dni wolne od pracy nie przejdą na 2024 rok

Urlop wypoczynkowy niewykorzystany w roku bieżącym przejdzie jako urlop zaległy na rok 2024 rok. Jednak nie wszystkie uprawnienia związane z czasem wolnym od pracy da się...

Zamknij
RadioOlsztynTV