Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy Olsztyn powinien mieć wypożyczalnię rowerów miejskich? Opinie mieszkańców zbierają społecznicy. Wyniki przedstawią ratuszowi

Fot. Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich „Wizja Lokalna”

Do końca kwietnia przedłużono termin zbierania ankiet w sprawie wprowadzenia w Olsztynie systemu samoobsługowych i całodobowych wypożyczalni rowerów miejskich.

Do tej pory ankiety wypełniło ponad pół tysiąca osób. Badania prowadzi, od początku roku, Stowarzyszenie Wizja Lokalna, które wcześniej zbierało opinie mieszkańców Olsztyna na temat przyszłości Łynostrady. Rowery miejskie to trzecia pod względem poparcia inicjatywa pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Olsztyna. Wówczas pomysł poparło 800 osób. Według pierwotnych zapowiedzi ratusza stacje rowerów miejskich miały zostać uruchomione w 2016 roku.

Stowarzyszenie Wizja Lokalna postanowiło pomóc urzędnikom i przeprowadzić ankietę określającą jak system powinien funkcjonować? Mieszkańcy Olsztyna mogą dzielić się swoimi doświadczenia z innych miast oraz sformułować oczekiwania co do systemu rowerów miejskich w stolicy Warmii i Mazur. Są także pytania o koszty korzystania z jednośladów i miejsce na własne uwagi i spostrzeżenia.

Przewodniczący Wizji Lokalnej Paweł Klonowski

Propozycja utworzenia w Olsztynie systemu samoobsługowych i całodobowych wypożyczalni rowerów miejskich to rozwiązanie znane i sprawdzone w wielu polskich i europejskich miastach. Uważamy, że doskonale sprawdziłoby się również w Olsztynie. Za pomocą akcji ankietowej chcemy pokazać urzędnikom zainteresowanie tematem ze strony mieszkańców oraz pomóc im podjąć decyzję o wprowadzeniu tego rozwiązania już w następnym roku.

Oprócz chęci stworzenia systemu samoobsługowych i całodobowych wypożyczalni rowerów miejskich niezbędna jest decyzja o przeznaczeniu środków finansowych na jej realizację. Koordynator badań Rafał Ostoja-Lniski poinformował, że po zakończeniu akcji opracowany zostanie publiczny raport.

Efektem akcji, podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich przeprowadzonych przez nas badań miejskich na temat Łynostrady i Dworca Zachodniego, będzie publiczny raport. Dokument będzie dostępny publicznie. Ma on stanowić źródło wiedzy, ale też społeczny mandat do rozmów na temat wprowadzenia miejskiego systemu stacji rowerowych z radnymi i prezydentem Olsztyna.

Zobacz treść ankiety

Społecznicy pytają, czy Olsztyn powinien mieć wypożyczalnię rowerów miejskich?

(wizjalokalna/apod/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rower, wypożyczalnia, Wizja Lokalna, Rower Miejski
Szmit dementuje: ministerstwo nie prowadzi prac nad zakazem jazdy rowerem w słuchawkach

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie prowadzi żadnych prac nad zakazem jazdy rowerem w słuchawkach – zapewnia wiceszef tego resortu Jerzy Szmit. W ubiegłym miesiącu jeden z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV