Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy Jan Paweł II zostanie patronem Ełku?

Ponad 4 tysiące mieszkańców mazurskiego Ełku podpisało się pod petycją o ustanowienie papieża Jana Pawła II oficjalnym patronem tego miasta. Według działaczy stowarzyszeń katolickich apel do władz miasta w tej sprawie poparło 4200 osób.

Podpisy pod petycją zbierano przez kilka tygodni po niedzielnych nabożeństwach w większości parafii w Ełku. Ustanowienie Jana Pawła II patronem miasta ma być – zdaniem pomysłodawców – formą dziękczynienia za jego kanonizację, która odbędzie się w kwietniu. Jak przypomnieli, właśnie ten papież powołał diecezję ełcką, co podniosło rangę miasta. Odwiedził też Ełk podczas pielgrzymki w 1999 roku. We mszy uczestniczyło wtedy 300 tysięcy ludzi i było to największe zgromadzenie w historii miasta.

Wniosek mieszkańców będzie poddany pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 28 stycznia. Zgodnie ze statutem miasta, ełczanie mają prawo zgłaszać własne projekty uchwał. Warunkiem jest poparcie takiej inicjatywy obywatelskiej przez co najmniej 1% ogółu mieszkańców czyli ponad 450 osób.

Swoją opinię radni mają wyrazić w formie wspólnego oświadczenia. Jeżeli będzie pozytywna, zostanie przesłana miejscowym władzom diecezjalnym razem z wnioskiem o ustanowienie patrona. Zgodnie z prawem kanonicznym biskup ełcki powinien przekazać te dokumenty za pośrednictwem nuncjusza papieskiego do Watykanu. Wybór zatwierdzi Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Przeciwko inicjatywie ustanowienia Jana Pawła II patronem miasta wystąpili miejscowi działacze Twojego Ruchu. W liście otwartym do władz Ełku tłumaczą to „troską o świeckość miasta”. Ich zdaniem patronem może być postać historyczna „bardziej związana z Ełkiem”. Za takie osoby uznali zasłużonych dla polskości Mazur duchownych ewangelickich – Hieronima Maleckiego i Gustawa Gizewiusza oraz mazurskiego poetę Michała Kajkę.

W tradycji katolickiej akt uzyskania „patrona u Boga” ma oznaczać zawierzenie miasta wstawiennictwu wybranego świętego i wolę naśladowania go w życiu społecznym. Jan Paweł II jest już patronem kilku polskich miast, w tym Wadowic, Obornik Wielkopolskich, Świdnicy i Bełchatowa. W woj. warmińsko-mazurskim patronów mają m.in. Giżycko – św. Brunona z Kwerfurtu, Pisz – św. Jana Chrzciciela oraz Olsztyn – św. Jakuba. (PAP/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ełk, Jan Paweł II
Wojenne i powojenne losy mieszkańców Ełku

W Muzeum Historycznym w Ełku podsumowano projekt „Wojenne i powojenne losy mieszkańców Ełku i okolic. Perspektywa ludności mazurskiej". Był on realizowany przez Stowarzyszenie Muzeum dla Ełku...

Zamknij
RadioOlsztynTV