Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czy Czesław Małkowski dostanie milionowe odszkodowanie? Do sądu wpłynęła też kasacja od wyroku uniewinniającego od zarzutu gwałtu

Czesław Jerzy Małkowski. Fot. P. Getka

Były prezydent Olsztyna oskarżany o molestowanie i gwałt urzędniczki i prawomocnie uniewinniony, domaga się prawie 3 milionów złotych odszkodowania i zadośćuczynienia.

Odpowiedni wniosek wpłynął już do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Chodzi o niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Czesława Małkowskiego – wyjaśnia jego adwokat, mecenas Marek Gawryluk.

Czesław Małkowski chce od Skarbu Państwa 2,5 miliona złotych zadośćuczynienia i prawie 300 tysięcy odszkodowania – dodał mecenas Gawryluk.

Jak poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, w połowie kwietnia wpłynął wniosek pełnomocnika byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w sprawie karnej, w której zapadły prawomocne wyroki uniewinniające od zarzucanych mu czynów dotyczących m.in. zgwałcenia urzędniczki.

Jednocześnie rzecznik prasowy sądu poinformował, że termin rozpoznania sprawy nie został jeszcze wyznaczony m.in. z tego powodu, że do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęła kasacja od wyroku uniewinniającego Małkowskiego, wniesiona przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku.

Jak dodał, obecnie Sąd Okręgowy zawiadamia strony o wpłynięciu kasacji. Gdy sąd otrzyma informację, że strony zostały powiadomione o tym w prawidłowy sposób, kasacja wraz z aktami sprawy karnej zostanie przesłana do Sądu Najwyższego.

Nie obawiamy się uchylenia wyroku uniewinniającego – komentuje adwokat byłego prezydenta, mecenas Marek Gawryluk.

Mecenas Gawryluk dodaje, że kasację złożyła tylko prokuratura.

Czesław Jerzy Małkowski od 2008 roku był oskarżany o gwałt na ciężarnej urzędniczce. Został wówczas tymczasowo aresztowany i w referendum odwołany ze stanowiska.

W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na 5 lat więzienia. Wyrok 5 lat więzienia uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces Małkowskiego toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd Małkowskiego uniewinnił. Uniewinniający wyrok utrzymał w mocy w grudniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy. Były prezydent Olsztyna przez wszystkie lata trwania procesów zapewniał o swojej niewinności.

 

Autor: W.Chromy/PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, wyrok, prezydent, gwałt, Małkowski, były prezydent
Kolizja ciężarówek na obwodnicy Olsztyna. Utrudnienia na trasie w kierunku Warszawy

Po zderzeniu dwóch ciężarówek na drodze ekspresowej S 16 na obwodnicy Olsztyna między Ostródą a Mrągowem zablokowana została trasa w kierunku Warszawy. Utrudnienie może potrwać kilka...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV