Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Część szpitali wznawia przyjmowanie pacjentów na planowe zabiegi. Tak jest m.in. w Elblągu i Olsztynie

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zabiegi wstrzymano kiedy w kraju pojawiły się pierwsze zakażenia koronawirusem. Planowych nie wykonywano od prawie 2 miesięcy.

Operowano jedynie chorych, którzy wymagali pilnej pomocy i zabiegów ratujących życie. Teraz sytuacja powoli wraca do czasów sprzed pandemii.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Niektóre szpitale na Warmii i Mazurach częściowo odblokowują planowe operacje. Jest tak m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Wznawianie musi być stopniowe przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

Ruszają gównie oddziały zabiegowe, jak: urologia, ginekologia, ortopedia czy chirurgia. Placówka powoli chce też wracać do wykonywania badań diagnostycznych, które także były okrojone wyłącznie do przypadków pilnych. Chodzi m.in. o kolonoskopię czy gastroskopię.

Szpital Miejski w Olsztynie

O powrocie do planowych zabiegów informuje też Szpital Miejski w Olsztynie. Chorzy o wyznaczonych terminach informowani są telefonicznie. Personel medyczny z każdym przeprowadza szczegółowy wywiad epidemiologiczny. Pacjenci przyjmowani są pojedynczo, w niektórych przypadkach chory może mieć wykonany test na COVID-19.

O tym czy szpital wznawia przyjęcia planowe można dowiedzieć się dzwoniąc bezpośrednio do lecznicy. Placówki zalecają jednak, by cierpliwe poczekać na informację, proszą też, aby pacjenci nie przychodzili na izby przyjęć.

Co ważnie z przeprowadzenia zabiegu wykluczane są osoby, które zgłoszą się z podwyższoną temperaturą, kaszlem lub katarem.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, szpital, operacja, chorzy
Ojcowie wejdą na porodówkę. Poluzowano restrykcje na oddziale położniczym szpitala w Elblągu

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu poluzował restrykcje na oddziale położniczym. Dyrekcja szpitala zdecydowała, że po przyjściu na świat dziecka, na salę porodową może zostać wpuszczona jedna...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV