Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej więźniów pracuje

Na Warmii i Mazurach pracuje 44 procent więźniów.

Coraz więcej więźniów ma zatrudnienie. W ten sposób realizowany jest program rządowy „Praca Więźniów”.

Chodzi o obniżenie zbyt wysokich kosztów utrzymania skazanych i umożliwienie im spłaty swoich zobowiązań. Dodatkowo rząd chce podwyższyć kwotę ryczałtu z 20 do 40 procent z tytułu zatrudnienia więźnia, by w ten sposób zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w hale produkcyjne i zatrudnianie skazanych.

Na Warmii i Mazurach na ponad 3.700 skazanych pracuje 44 procent. W każdym zakładzie karnym wzrosło zatrudnienie więźniów, np. w ZK w Iławie aż o 71 procent. A będzie więcej, bo właśnie w Warszawie rozpatrywany jest wniosek na budowę hali produkcyjnej – informuje rzeczniczka Magdalena Socha z ZK w Iławie. – To przedsięwzięcie jest obliczone na co najmniej 10 lat i ma przyczynić się do zapewnienia miejsc pracy dla okołu stu skazanych przebywających w naszej jednostce.

Dzięki zatrudnieniu więźniowie mogą oni spłacać swoje zobowiązania finansowe np. alimenty lub pomagać rodzinie. Pracuję odpłatnie, pomagam żonie i dziecku – powiedział Polskiemu Radiu Olsztyn jeden z więźniów z ZK w Iławie.

Miesięcznie pobyt skazanego w więzieniu kosztuje podatnika ponad 3 tys. złotych.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej.

00:00 / 00:00

 

 

(DGrzym/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, Iława, więzień, zakład karny, zk
Biegły ustali okoliczności śmierci noworodków w Iławy

Sekcja zwłok nie wykazała przyczyny śmierci noworodków, których ciała policjanci znaleźli kilka dni temu na balkonie jednego z mieszkań w Iławie. Wiadomo jedynie, że dzieci urodziły...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV