Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej młodzieży garnie się do wojska

Na Warmii i Mazurach już 27 szkół oferuje kształcenie w klasach mundurowych. Fot. K. Pakulnicki

Według Ministerstwa Obrony Narodowej w ubiegłym roku w Polsce działało około 350 klas mundurowych, które współpracowały z wojskiem. Teraz jest ich o 100 procent więcej.

Także na Warmii i Mazurach rośnie liczba szkół, które w swojej ofercie mają tzw. klasy mundurowe. Młodzi ludzie uczą się nie tylko zagadnień związanych z wojskowością, ale kształtowane są tam pewne postawy. Jak podkreśla Barbara Antczak z Kuratorium Oświaty w Olsztynie, placówki te są ukierunkowane na aspekt wychowawczy.

O tym, że w szkołach mundurowych zmienia się nie tylko światopogląd, ale i pewne nawyki mówią Maria Gordziejewska i Natalia Drężek – uczennice Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego im. Cichociemnych w Olsztynie. – Wiele osób się zmienia, odpuszczają sobie granie na komputerze i zajmują się sprawami ważniejszymi. Zawsze byłyśmy związane z patriotyzmem, bo patriotyzm polega na tym, że człowiek dobrowolnie idzie za swoim krajem – dodają uczennice.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Na Warmii i Mazurach już 27 szkół oferuje kształcenie w klasach mundurowych, związanych z wojskiem, policją, służbą więzienną, strażą pożarną i strażą graniczną.

Jedna z klas mundurowych. Fot. Aleksander Żelanis

 

(grzym/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, szkoła, broń, nauka, Warmia i Mazury, szkoły, patriotyzm, klasy mundurowe, MON, klasa mundurowa
Niemal co trzeci gimbus miał usterki

15 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 10 zakazów dalszej jazdy - to efekt kontroli gimbusów na Warmii i Mazurach. Inspekcja Transportu Drogowego od początku tygodnia skontrolowała 49 pojazdów...

Zamknij
RadioOlsztynTV