Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej kobiet spełnia się w wojsku

Fot. 4. W-MBOT

Około 40 procent osób, które zgłaszają się do zasadniczej służby wojskowej, to kobiety. Panie w wojsku coraz częściej znajdują swoje miejsce i spełniają się zawodowo.

Podkreśla to szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Olsztynie pułkownik Artur Lichończak.

Mamy bardzo dużo chętnych kobiet, które chcą swoje życie związać z mundurem. W niektórych jednostkach, jak nasze oddziały, aż trzeba szukać miejsca, gdzie taki żołnierz przydzielony na etat. Oczywiście wszystko stosowanie do przepisów bezpieczeństwa i uregulować prawnych.

00:00 / 00:00

Wśród rekrutów, którzy teraz zaczęli szkolenie w Olsztynie jest Kamila Gałęzka. Z zawodu jest kierowcą, ale od dawna chciała zaciągnąć się do wojska – i teraz te plany realizuje.

Jestem pozytywnie nastawiona. Oczywiście jest strach przed nieznanym, ale raczej towarzyszy mi ekscytacja niż strach. Z zawodu jestem kierowcą. Do armii chciałam iść już,gdy ukończyłam 18 lat, ale plany się pozmieniały. Teraz już je realizuje.

00:00 / 00:00

Pierwsze kobiety w Wojsku Polskim pojawiły się w 1988 r., kiedy to Siły Zbrojne rozpoczęły rekrutację kobiet do służby wśród absolwentek wybranych studiów cywilnych, najczęściej po kierunkach medycznych. Od tej pory systematycznie, corocznie przybywało powołań do korpusów oficerskich, chorążych, podoficerskich i szeregowych.

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Wojsko Polskie, służba wojskowa, zasadniczna służba wojskowa, kobiety żołnierze
Podoficerskie promocje w Nidzicy. „To dopiero początek drogi”

Awanse, defilada, pokaz sprzętu, piknik wojskowy i tradycyjna żołnierska grochówa. W Nidzicy świętowano promocję na pierwszy stopień podoficerski. 167 żołnierzy 16. Dywizji Zmechanizowanej otrzymało stopień kaprala....

Zamknij
RadioOlsztynTV