Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej dzieci jest uzależnionych od internetu. Ruszyła kampania „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie”.

Fot. Fotolia.com

Ruszyła kampania „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie” adresowana do rodziców przedszkolaków. Jej celem jest nauka dzieci bezpiecznego korzystania z internetu, smartfonów oraz tabletów.

– A problem jest spory, bo jak pokazują najnowsze badania, najmłodsi zbyt często rezygnują z realnego świata na rzecz tego wirtualnego – uważa psycholog dr Magdalena Rowicka.

Oglądanie bajek w telefonie albo na tablecie, często niekontrolowane przez rodziców, może mieć negatywny wpływ na rozwój naszych dzieci. Taka niewinna bajka byśmy powiedzieli, a może doprowadzić do tego, że dzieci zaczną mieć problemy społeczne, problemy w nawiązywaniu kontaktów i jak pójdą do szkoły, będą takimi „odludkami”. Będą miały problem z nawiązywaniem relacji, z rozmową.

00:00 / 00:00

Na stronie internetowej kampanii rodzice mogą znaleźć podpowiedzi, jak bezpiecznie i kreatywnie korzystać z cybermediów, ile można poświęcić im czasu i jakie treści wybierać. – To ważne, bo coraz więcej dzieci jest uzależnionych od internetu – dodała dr Magdalena Rowicka.

My, jako rodzice, nauczyliśmy się, że grożenie odebraniem albo powiedzenie, że za coś dodatkowego dostaniesz 15 minut lub 30 minut więcej oglądania czegoś w telefonie, po prostu działa. Dziecko tak bardzo chce, tak bardzo pożąda tego przedmiotu, że zrobi wszystko, byle tylko ten telefon dostać. Dziecko będzie wytwarzało coraz bardziej pozytywne oczekiwania wobec telefonu. To jeden z podstawowych mechanizmów uzależnienia.

00:00 / 00:00

Specjaliści rekomendują, aby dzieci do 2. roku życia nie używały żadnych urządzeń cyfrowych.

Kampanię „Pierwsze kroki w (cyber)Świecie” na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom realizuje Fundacja Poza Schematami. Kampania potrwa do końca przyszłego roku.

Autor: I. Malewska
Redakcja: K. Ośko

RadioOlsztynTV