Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz więcej dawców szpiku w regionie. Bliźniak genetyczny może uratować życie

Fot. K. Kantor

Szpik ratuje życie chorym na nowotwór układu krwionośnego. W bazie fundacji DKMS zarejestrowanych jest prawie 74 i pół tysiąca potencjalnych dawców szpiku z województwa warmińsko-mazurskiego. 439 z nich to dawcy faktyczni czyli tacy, którzy oddali szpik.

W samym Olsztynie na ponad 12 tysięcy osób zarejestrowanych, jest 80 dawców faktycznych. Wśród nich strażak ochotnik Kazimierz Rokicki.

Gorąco zachęcam do zarejestrowania się (…) Wszystko jest też napisane w internecie i tak też można się rejestrować (…) Niewiele nas to kosztuje, a możemy uratować komuś życie.

00:00 / 00:00

Taką pomoc otrzymał m.in. Bogdan Chiszpański.

25 czerwca będę obchodził trzecią rocznicę przeszczepu. Mam nadzieję, że nadal będzie dobrze. Chciałbym dowiedzieć się więcej na temat mojego dawcy. Wiem tylko tyle, że jest Polakiem i ma około 40 lat. Szpik przyjechał do mnie z Gdańska. Chciałbym zrobić wszystko, żebym się mógł z nim spotkać.

00:00 / 00:00

W Olsztynie odbyło się dotąd 185 akcji promujących dawstwo szpiku i będą kolejne zapowiada wiceprezydent Ewa Kaliszuk, która sama jest zarejestrowana w bazie DKMS:

Im więcej nas będzie i nie będziemy się dali dawstwa szpiku kostnego, to tym większej liczbie ludzi będziemy mogli pomóc. Co dziennie, co 40 minut ktoś dowiaduje się, że jest chory na nowotwór krwi. Myślę, że mamy wiele do zrobienia, jeśli miasto Olsztyn będzie mogło się włączać w tego typu akcje edukujące, to jestem jak najbardziej za.

00:00 / 00:00

Zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców szpiku daje szansę osobom chorym na białaczkę na znalezienie bliźniaka genetycznego i uratowanie życia – mówił Marek Wybraniec z Fundacji DKMS.

To są magiczne chwile. Kiedy miałem zaszczyt być świadkiem spotkania dawcy i biorcy, to jak jest nas około stu osób w Fundacji to wszyscy płaczą. Te rodziny się łączą i mają ze sobą stale kontakt. Warto być tego chociażby świadkiem, nie chcę mówić jak się musi czuć dawca faktyczny.

00:00 / 00:00

W bazie dawców szpiku kostnego DKMS można się będzie zarejestrować w najbliższą sobotę na Starym Mieście w Olsztynie od godziny 10 do 18.

Fot. Adobe Stock

Fot. K. Kantor

Fot. K. Kantor

Fot. K. Kantor

Autor: K. Kantor
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, przeszczep, Gdańsk, rejestracja, szpik kostny, dawcy szpiku
Rewitalizacja zdegradowanych terenów i podwyżki cen biletów. Posłuchaj Jeden na Jednego

Jeden na Jednego – czyli słowne starcie przedstawiciela opozycji z przedstawicielem partii rządzącej. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli radni Rady Miasta Olsztyna: Mirosław Gornowicz – przewodniczący prezydenckiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV