Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Coraz częściej nagrywamy piratów drogowych – FILM

Policjanci w sztabie dowodzenia. Fot. KWP Olsztyn

Monitoring miejski, policyjne wideorejestratory i kamery w prywatnych samochodach – coraz więcej urządzeń śledzi nasze poczynania na drodze.

Policyjny adres mailowy pod który można przesyłać filmy z wykroczeniami drogowymi działa od niemal dwóch lat. W tym czasie przyszło ponad 400 zawiadomień o wykroczeniach. Były to filmy lub zdjęcia.

Jak mówi aspirant Marta Kacprzyńska z warmińsko-mazurskiej drogówki wykroczenia zgłaszane przez kierowców były różne, najczęściej związane z niewłaściwym parkowaniem pojazdów i niebezpiecznym wyprzedzaniem. Filmy i zdjęcia można też przesyłać anonimowo. Jednak Marta Kacprzyńska zachęca do podawania swoich danych. Może być to potrzebne do skutecznego ścigania piratów.

00:00 / 00:00

Gdy policjanci dostają taki film i stwierdzą wykroczenie wzywają właściciela pojazdu. Może się to skończyć mandatem lub postępowaniem w sądzie. W skrajnych przypadkach – jak było na przykład w Elblągu gdy kierowca celowo doprowadził do kolizji – może skończyć się zatrzymaniem prawa jazdy.

Sprzedaż kamerek rośnie z roku na rok. Należy jednak pamiętać, że zamieszczenie nagrania z wyczynami innego kierowcy w internecie i umożliwienie jego identyfikacji może oznaczać złamanie ustawy o ochronie danych osobowych.

Policyjny adres mailowy: stopagresjidrogowej@ol.policja.gov.pl

 

 (wjer/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, drogówka, monitoring, kierowcy, pirat drogowy, prędkość, kamery
Policja podsumowuje weekend na drogach

12 wypadków wydarzyło się od piątku na drogach województwa warmińsko-mazurskiego. Rannych zostało 14 osób. Groźny wypadek był na przejściu dla pieszych w Olsztynie. Na skrzyżowaniu ulic...

Zamknij
RadioOlsztynTV