Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?


Inflacja i niepewność na rynku pracy sprawiły, że coraz więcej osób interesuje się inwestycją w nieruchomości. Zakup mieszkania lub apartamentu może być bardzo dobrą inwestycją w przyszłość – swoją i swoich wnuków. Oczywiste jest, że nie każdy dysponuje kwotą kilkuset tysięcy złotych, którą jest w stanie w jednej chwili przeznaczyć na ten cel. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być kupno mieszkania na kredyt.

Hipoteka – co to jest i w jaki sposób działa?

Dla wielu osób nowe świeżo urządzone mieszkanie czy dom to jeden z największych życiowych celów. Niestety, z powodu drastycznie rosnących kosztów materiałów budowlanych i robocizny ceny mieszkań wciąż idą w górę. W efekcie mało kto może pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę. Większość z nas posiłkuje się w tym celu kredytem hipotecznym. Jest to specjalny rodzaj kredytu, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości wpisana do jej księgi wieczystej na rzecz banku: creditspace.pl/hipoteka-co-to/. Hipoteka służy zabezpieczeniu interesów wierzyciela, czyli w tym przypadku banku udzielającego kredytu, przed działaniami niesolidnego dłużnika. Kiedy staramy się o kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom, wpis hipoteki do księgi wieczystej jest obowiązkowy. Bez tego bank nie wypłaci nam pieniędzy.

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?

Ubieganie się o kredyt hipoteczny to dość długi proces. Pamiętajmy, że brak właściwego przygotowania może obniżyć nasze szanse na pozytywną decyzję banku dotyczącą pożyczenia pieniędzy. Uzyskanie kredytu hipotecznego składa się z kilku etapów. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o kredyt musi złożyć wniosek na formularzu bankowym, a do tego dołączyć stosowne dokumenty. Dla uruchomienia procedury weryfikacji wniosku o kredyt hipoteczny niezbędne są dokumenty potwierdzające tożsamość klienta, dokumenty dochodowe (tj. pozwalające wyliczyć jego zdolność kredytową) oraz dokumenty dotyczące nabywanej nieruchomości i jej sytuacji prawnej. Co ważne, kredyt hipoteczny może być udzielony tylko osobie, która wykaże odpowiednią zdolność kredytową. Aby ją poprawić i uzyskać lepsze warunki kredytowe, warto wybrać dłuższy okres spłaty, wnieść wyższy wkład własny, a także spłacić lub skonsolidować swoje obecne zobowiązania i ograniczyć wydatki. W ogarnięciu tego wszystkiego oraz przeprowadzeniu przez cały proces pozyskania kredytu hipotecznego może znacznie pomóc ekspert kredytowy Credit Space.

Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny w 2024 roku

Kredyt hipoteczny to najczęściej duże zobowiązanie spłacane przez lata. Comiesięczne raty z pewnością mocno obciążają domowy budżet, a ich wysokość może mieć znaczny wpływ na naszą zdolność do oszczędzania. Dlatego też kluczowe jest dobranie takiej wysokości raty, która będzie komfortowa dla naszego portfela, jednocześnie umożliwiając regularne spłaty zadłużenia. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego pomocne będzie zatem dokładne przeanalizowanie własnych finansów i realistyczne oszacowanie, jakie obciążenie miesięczne jesteśmy w stanie udźwignąć bez narażania się na ryzyko finansowe. Znaczący wpływ na nasze finanse w długiej perspektywie może mieć również wybór odpowiedniego kredytu hipotecznego. Warto poświęcić czas na porównanie ofert różnych banków. Aby znaleźć te najlepsze na rynku, wystarczy skorzystać z dedykowanych stron, takich jak Credit Space, gdzie możesz stworzyć własny kredyt hipoteczny ranking.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Warto wspomnieć, że normalną i coraz częściej występującą procedurą jest sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką: https://www.creditspace.pl/sprzedaz-mieszkania-z-kredytem-jak-to-zrobic/. Takie rozwiązanie może być dobrą opcją na przykład wtedy, kiedy popyt na rynku będzie duży, a ceny wciąż będą rosły. Właściciel nieruchomości co do zasady nie potrzebuje zgody banku, aby to zrobić. Wystarczy, że kupujący na poczet zakupu nieruchomości, wpłaci środki bezpośrednio na konto rachunku kredytowego banku, który udzielił kredytu sprzedającemu.

Więcej w mieszkanie, kredyt, dom
Wybuch i pożar w mieszkaniu w Kętrzynie. Jedna osoba poszkodowana

Jedna osoba została ranna w pożarze mieszkania w Kętrzynie. Według informacji strażaków doszło tam do wybuchu, choć na razie nie ustalono, jaka substancja go spowodowała. Na...

Zamknij
RadioOlsztynTV