Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Co odkryli archeolodzy w Barczewku? Muzeum Nowoczesności zaprasza na prelekcję


Muzeum Nowoczesności w Olsztynie zaprasza dziś na prelekcję dr Arkadiusza Koperkiewicza z Uniwersytetu Gdańskiego, od kilku lat kierującego badaniami archeologicznymi grodziska w Barczewku znanym jako „Warmińskie Pompeje”.

Założony w 1325 r. przez biskupa warmińskiego Eberharda z Nysy gród Wartenburg zimą 1354 r. został zniszczony przez Litwinów i nigdy już nie podźwignął się z upadku. Miejsce, gdzie się znajdował, przekształciło się z czasem w pastwisko, nazywane przez miejscowych „Starym Miastem”.

Archeolodzy dostali tu niepowtarzalną szansę badań miasta w początkowym stadium jego rozwoju. Dzięki wykopaliskom możemy poznać dziś historię zachodnioeuropejskiej kolonizacji naszych ziem, początki miast warmińskich i ich kulturę materialną w połowie XIV w.

Dr Arkadiusz Koperkiewicz opowie o wynikach badań, przedstawiając „rewolucję cywilizacyjną”, która dokonała się wtedy na ziemiach dawnych Prusów. Wszystko to, co odkryto w Starym Wartemborku powinno też, jak się wydaje, „wywrócić do góry nogami” nasz dotychczasowy stan wiedzy o początkach Olsztyna (lokowanego w 1353 r.).

Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Barczewko
Dwa pożary w Barczewku. Z ogniem walczyło 38 strażaków

W Barczewku paliły się kompleks mieszkalno-gospodarczy i sklep. Kobieta i mężczyzna zostali ranni podczas pożaru sklepu. Ratownicy zabrali ich do szpitala, jedną z nich transportowano śmigłowcem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV