Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ciśnienie w oponach musi być pod kontrolą

Fot. Łukasz Węglewski

64 procent samochodów na Warmii i Mazurach ma nieprawidłowe ciśnienie w oponach.

To wyniki 10. akcji pod hasłem Ciśnienie pod kontrolą. Łącznie w całej Polsce przebadanych zostało ponad 20 tysięcy aut. Najlepiej w kraju wypadli kierowcy z województwa opolskiego. Tam ponad połowa samochodów miała prawidłowe ciśnienie w oponach. Z kolei najgorsze wyniki uzyskano w Wielkopolsce. Tam złe ciśnienie w oponach miało 68 procent pojazdów.

Bezpłatne pomiary były przeprowadzane na 50 stacjach w całej Polsce. Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie raz w miesiącu oraz przed każdą, dalszą podróżą. Kontrola ciśnienia powinna odbywać się najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości.

Stopień napompowania opon powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia pojazdu. Jak pokazują badania utrzymywanie właściwego ciśnienia opon wpływa na większą przyczepność i krótszą drogę hamowania, a także m.in. na trwałość opony i ekonomię jazdy. (lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w auto, samochód, opony
Przemycał papierosy w samochodzie

40 000 sztuk papierosów bez właściwych znaków akcyzy w osobowym peugeocie przewoził mieszkaniec województwa pomorskiego. Przemyt ujawnili funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Braniewie. Na drodze patrol...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV