Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Cichy zabójca” znów atakuje

Na Warmii i Mazurach rozpoczął się sezon grzewczy. To znaczy, że jest coraz więcej zatruć tlenkiem węgla. Statystyki pokazują, że co roku również coraz więcej osób dusi się czadem.

Jakie są tego przyczyny? To zazwyczaj niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych, problemy z instalacją odprowadzającą spaliny i ludzkie zaniedbanie, bo co najmniej raz w roku każdy właściciel ma obowiązek sprawdzenia stanu technicznego instalacji gazowych i kominów.

Jak powstaje tlenek węgla? Podczas niepełnego spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu. Dodatkowo jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. To groźna substancja, bo blokuje dostęp tlenu do organizmu, a to prowadzi do uduszenia.

Nie powinniśmy więc bagatelizować objawów zatrucia: duszności, zawrotów głowy, nudności, przyspieszenia czynności serca i oddychania. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i pójść do lekarza.

Od 24 do 30 października będzie działać specjalna, bezpłatna infolinia. Pod numerem telefonu 800 165 320 od godziny 8.00 do 14.00 będzie można dowiedzieć się wszystkiego o urządzeniach grzewczych.

Od dziś (24 października) w Porannym Programie Polskiego Radia Olsztyn do piątku (28 października) w konkursach będzie można wygrać czujniki gazu.

Zobacz regulamin konkursu

 

(kpias)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w czad, zatrucie, tlenek węgla
Rozpoczął się sezon grzewczy. Uwaga na czad!

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim ostrzeżenia strażaków przed tlenkiem węgla. W ubiegłym sezonie w związku z zatruciami czadem straż musiała interweniować niemal cztery...

Zamknij
RadioOlsztynTV