Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Chcą odebrać jej wnuczkę – interweniuje Zbigniew Ziobro

Pani Jadwiga z wnuczką. Fot. A.Piedziewicz

Czy dom dziecka jest lepszy od babci? Do sądu wpłynęło odwołanie w sprawie kobiety, której sąd rejonowy nie przyznał prawa do opieki nad wnuczką.

Mieszkająca w Olsztynie pani Jadwiga 5-letnią Roksaną opiekuje się od urodzenia. Matka Roksany, czyli córka pani Jadwigi, urodziła dziewczynkę, mając 16 lat. Niedługo po tym wyjechała z Olsztyna, teraz odwiedza dziecko najwyższej kilka razy w miesiącu. Dlatego w ubiegłym roku pani Jadwiga złożyła do sądu rejonowego pozew o pozbawienie matki praw rodzicielskich i jednocześnie o ustanowienie jej samej rodziną zastępczą dla wnuczki. Sąd w wyroku odebrał prawa matce, ale nie przyznał ich babci. Byłam zrozpaczona – przyznaje kobieta.

Dlatego teraz, zgodnie ze składanymi wcześniej zapowiedziami, złożyła do sądu odwołanie od wyroku. Wychowuję małą od urodzenia i nie pozwolę, by ktokolwiek mi ją zabrał – mówi pani Jadwiga.

Jak informuje sąd, od wyroku odwołała się także matka dziewczynki. Sąd wydając pierwsze orzeczenie w tej sprawie, stwierdził rażące zaniedbanie opieki przez matkę oraz brak odpowiednich kwalifikacji u babci. Szczegółowe uzasadnienie jest niejawne.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

W sprawie małoletniej Roksany i jej babci interweniuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zwrócił się do prezesa sądu w Olsztynie o pilne wyjaśnienia dotyczące sprawy odmowy ustanowienia Jadwigi B. rodziną zastępczą dla wnuczki, którą od urodzenia się opiekuje i wychowuje. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że będzie przyglądało się tej sprawie. Zbigniew Ziobro polecił także Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie, aby w postępowaniu o ustanowienie babci rodziną zastępczą Roksany, wziął udział prokurator.

 

(apie/apod/kpias/IAR)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w babcia, odwołanie, sąd okręgowy, prawa rodzicielskie, nieletnia, wnuczka
Sąd nie unieważnił wyroku z 1949 r. za ośmieszanie i obrażanie ZSRR

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie unieważnił wyroku z 1949 r., skazującego mężczyznę za publiczne ośmieszanie i obrażanie ZSRR. Sąd wskazał, że mężczyzna był wówczas nietrzeźwy i...

Zamknij
RadioOlsztynTV