Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Charytatywny koncert dla Ukrainy. Wystąpi chór „Żurawli”

Fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

 Nie tylko mieszkańcy Olsztyna mają okazję wybrać się na  charytatywny koncert męskiego chóru reprezentacyjnego Związku Ukraińców w Polsce – „Żurawli”. Zespół istnieje od 1972 roku, tworzą go śpiewacy-amatorzy.

Są to potomkowie Ukraińców wysiedlonych w 1947 roku w akcji „Wisła”. Ostatnio dołączają do chóru również imigranci z Ukrainy. Chórzyści, raz w miesiącu, jak żurawie – stąd nazwa „Żurawli” – „zlatują się” do Gdańska lub Warszawy na próby nazywane „kluczami”.

Repertuar chóru wyznacza historię muzyki ukraińskiej od XVI wieku do współczesności. Obejmuje on: muzykę cerkiewną, kolędy i szczedriwki, pieśni historyczne, kozackie, liryczne i humorystyczne pieśni ludowe oraz kompozycje autorskie. W swoim dorobku chór ma liczne nagrody, w tym na festiwalach muzyki chóralnej: Międzyzdrojach, czy Legnicy. Zespół odbył liczne tournée m.in. po Belgii, Holandii, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie, a przede wszystkim dał kilkaset koncertów w całej Polsce.

W Olsztynie zaśpiewa w parafii greckokatolickiej przy ulicy Lubelskiej o godzinie 19. Podczas koncertu będzie można wesprzeć zbiórkę na zakup karetki dla służb medycznych ratujących życie poszkodowanym wskutek działań wojennych w Ukrainie.

Autor: R. Lesiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koncert, Ukraina
Słabnie pomoc Ukraińcom. „Potrzeby nadal są bardzo duże”

Coraz mniej osób jest zaangażowanych w pomoc Ukraińcom - alarmują organizacje, które od początku wojny prowadzą zbiórki, organizują konwoje humanitarne i otaczają opieką uchodźców. Z magazynów...

Zamknij
RadioOlsztynTV