Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cesarskie cięcie

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Dlaczego coraz więcej dzieci rodzi się przez cesarskie cięcie? Posłuchaj audycji Na Zdrowie.

Niemal połowa dzieci w Polsce rodzi się przez cesarskie cięcie. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Według WHO takich porodów nie powinno być więcej niż 20 procent.

Z badań wynika, że śmiertelność kobiet przy porodzie zakończonym cesarką jest czterokrotnie wyższa niż przy porodzie naturalnym. Dlatego tak ważne jest, by rodzić operacyjnie tylko wtedy, gdy istnieją ku temu ewidentne wskazania. O przyczynach rosnącej liczby cięć cesarskich i konsekwencjach zdrowotnych takiego porodu mówili w audycji Na Zdrowie Elżbieta Malinowska- wiceprezeska Fundacji Mlekiem Mamy w Olsztynie oraz Zbigniew Szarejko – ginekolog- położnik ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie.

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa. Jakie są wady i zalety tych badań, jak się do nich przygotować, na ile są dokładne? Wątpliwości rozwiewa dr n. med. Maciej Michalak, który kieruje Zakładem Diagnostyki Obrazowej Szpitala MSWiA W-M Centrum Onkologii w Olsztynie.

00:00 / 00:00

 

Autor: A.Lipczyńska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, poród
Lekarze alarmują – dzieci coraz częściej łykają niebezpieczne przedmioty, zagrażające ich życiu

Do placówek służby zdrowia coraz częściej trafiają dzieci po połknięciu różnych niebezpiecznych przedmiotów. Kieleccy lekarze operowali ostatnio kilkuletniego chłopca, który połknął kilkanaście kulek magnetycznych. Od początku...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV