Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cenne zabytki w lesie Wysoczyzny Elbląskiej. Na ceramikę ze schyłku neolitu natrafił jeden z leśniczych

Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Jest już potwierdzenie, że ceramiczne elementy znalezione przez elbląskich leśników mogą być cennymi zabytkami sprzed 4 i pół tysiąca lat.

Do przypadkowego odkrycia doszło kilka tygodni temu. Na początku września pozostałości, prawdopodobnej, osady ze schyłku neolitu sprawdzili archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Informacje na razie są skąpe, ukrywana jest też lokalizacja miejsca tego niezwykłego znaleziska. Możemy tylko potwierdzić, że znajduje się ono w lasach Wysoczyzny Elbląskiej.

To nadzwyczajne, że ziemia po tylu latach oddaje to co jest w niej ukryte. Bo przecież to miejsce w lesie odwiedzane było nie raz. To był szczęśliwy traf, bo leśniczy znalazł skorupy i elementy ceramiczne podczas rutynowego obchodu. Niezwykłe jest to, że na ceramice są wciąż widoczne odciski palców garncarza

– tłumaczy Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

Na miejsce od razu wezwano archeologów, którzy wykonali wstępny wykop sondażowy. I już podjęli decyzję o podjęciu dalszych prac.

Miejsce odkrycia osady jest obecnie chronione przez leśników. Nie odbywają się też tam prace leśne. Badania archeologiczne zostaną tam przeprowadzone w przyszłym roku.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, archeolog, badania, zabytki, Wysoczyzna Elbląska, Nadleśnictwo Elbląg, leśnik
Niezwykłe odkrycie elbląskich leśników. Trafili prawdopodobnie na osadę z epoki kamienia

Niecodziennego znaleziska dokonali leśnicy z nadleśnictwa Elbląg, którzy natrafili na fragmenty naczyń ceramicznych. Badania przeprowadzone przez archeologów wskazują, że odkryte artefakty wstępnie datować można na schyłek...

Zamknij
RadioOlsztynTV