Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. PULA NAGRÓD - 9 000 ZŁ

CBA zatrzymało 2 osoby związane z budową drogi Olsztyn – Olsztynek

Funkcjonariusze z lubelskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Ostródzie dwie osoby, w związku z łapówkami za odbiory robót elektroenergetycznych przy budowach dróg ekspresowych. Chodzi o drogę S51 Olsztyn – Olsztynek.

Jedną z zatrzymanych osób jest inspektor nadzoru jednego z dużych dystrybutorów energii elektrycznej, drugą – osoba prowadząca biuro projektowo-doradcze, która wystawiała faktury za fikcyjne prace, które umożliwiały legalizowanie wręczonych korzyści majątkowych. Piotr Kaczorek z CBA powiedział Polskiemu Radiu Olsztyn, że prowadzone śledztwo dotyczy ponad 16 tysięcy złotych łapówek dla inspektora za wystawienie opinii przy budowie drogi ekspresowej S51 Olsztyn – Olsztynek.

Głównym inwestorem jest GDDKiA, która zatrudnia podwykonawców. Funkcjonariusze CBA ustalili, że inspektor nadzoru za swoje pozytywne opinie potwierdzające, ze sieć energetyczna jest wykonana prawidłowo i nadaje się do eksploatacji żądał łapówek. Brak takiej opinii skutkowałby nieodebraniem części inwestycji, karami umownymi, a nawet zerwaniem umowy. Podwykonawcy płacili w obawie przed utratą pieniędzy za wykonana pracę. Tą właśnie zależność wykorzystywał zatrzymany przez CBA inspektor z Ostródy.

Mężczyzna na wniosek prokuratury został tymczasowo aresztowany. CBA ustaliło, że takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od miesięcy. Dlatego teraz apeluje, aby wykonawcy, którzy wręczali korzyści majątkowe inspektorowi nadzoru w zamian za pozytywny odbiór wykonanych prac skorzystali z klauzuli niekaralności i zgłaszali się do delegatury CBA w Lublinie.

 

(grab/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, Olsztyn, CBA, GDDKiA, korupcja, Ostróda, S51, Lublin
W. Jabłońska i E. Piotrkowska: stworzenie sieci szkół to trudne zadanie

O tym czy Olsztyn jest gotowy na zmiany wynikające z reformy edukacji rozmawiały w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn radne Ewa Piotrkowska z Prawa i Sprawiedliwości...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV