Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Caritas zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Dla wielu to jedyna okazja, by poczuć magię świąt

Fot. K. Grabowska

Ponad trzysta osób zasiadło do tradycyjnej już wigilijnej wieczerzy przygotowanej przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Na stole znalazło się 12 potraw, a wieczerzę poprzedziło łamanie się opłatkiem i świąteczne życzenia, nie zabrakło też kolędowania.

Dyrektor Caritas w Olsztynie ksiądz Paweł Zięba zwraca jednak uwagę na inne aspekty. Tu ludzie, pomimo swoich codziennych przeżyć i udręk, będą mogli poczują się jak w domu.

Jest to coś, co tworzy ich święta. Dla wielu osób, które od lat przychodzą na wigilię, jest to okazja, żeby zjeść wspólny posiłek, ale przede wszystkim żeby pobyć razem. Bez oceniania, wśród tych, których znają, wśród swojej bardzo specyficznej rodziny

00:00 / 00:00

Swoją cegiełkę do zorganizowania Wigilii w Caritas przyłożyło też Radio Olsztyn i nasi słuchacze. Razem bawiliśmy się, malując bombki i zebrane w ten sposób datki przekazaliśmy na przygotowanie wieczerzy. W tym roku było to ponad 11 tysięcy złotych – za co ksiądz Zięba bardzo dziękuje.

Więcej środków finansowych pomogło nam przygotować troszkę lepsze dania i większe paczki, z którymi te osoby wyjdą. Żeby nie tylko Wigilia, ale i święta były wyjątkowe.

00:00 / 00:00

Dla wielu to jedyna okazja, by poczuć magię świąt.

00:00 / 00:00

W spotkaniu uczestniczył metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński, który dziękował Caritas za przygotowanie wieczerzy.

To co znajduje wyraz we wspólnym byciu, śpiewaniu kolęd, czyli zaspokajaniu potrzeb o wyższym charakterze, to jest coś niezwykle ważnego i potrzebnego także dla tych ludzi. Mogą się tu spotkać w innej atmosferze,  niż na co dzień żyją. To jest bardzo ważne dla tych ludzi, jak zresztą dla każdego z nas.

W spotkaniu wigilijnym w Caritas uczestniczyli też przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, którzy uczestnikom wieczerzy życzyli wesołych świąt.

Caritas podobne Wigilie organizuje w całym kraju. Do stołów zasiądzie ponad 10 tysięcy osób.

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Fot. K. Grabowska

Autor: K. Grabowska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wigilia, Caritas, potrzebujący
Bliższe spotkania 24.12.2019

Symbolika Bożego Narodzenia, kolędy i pastorałki - to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiały Agnieszka Lipczyńska i Małgorzata Sadowska. Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Gdy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV