Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Caritas Polska uruchomiła zbiórkę dla poszkodowanych w nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i w Holandii

Caritas Polska uruchomiła zbiórkę na rzecz poszkodowanych w powodziach i nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i w Holandii. – Chcemy, w duchu chrześcijańskiej solidarności, przyjść z pomocą tym, którzy ucierpieli – powiedział zastępca dyrektora Caritasu Polska Jarosław Bittel.

Przypomniał, że „kiedy my potrzebowaliśmy pomocy po wielkich powodziach w roku 1997 i 2005, nasi bracia z tych krajów nieśli nam pomoc bardzo efektywnie i bardzo hojnie”.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował 16 lipca, aby najbliższa niedziela 25 lipca była dniem solidarności z poszkodowanymi w nawałnicach w Europie.

– Jako Kościół w Polsce pragniemy wesprzeć poszkodowanych naszą modlitwą oraz ofiarą. Błagajmy Boga o nadzieję dla tych, którzy ucierpieli oraz o ducha solidarności, troski i współodpowiedzialności dla wszystkich ludzi dobrej woli, mogących przyjść z pomocą poszkodowanym – napisał abp Gądecki.

Zaapelował, aby 25 lipca „podczas mszy św., zwłaszcza podczas modlitwy wiernych, zwrócić się z modlitwą błagalną za poszkodowanych, a po mszy zorganizować zbiórkę funduszy, które zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska”.

Caritas Polska poinformowała, że wpłaty na pomoc poszkodowanym można kierować bezpośrednio na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem „ULEWY” lub wysyłając charytatywny SMS o treści „ULEWY” pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Agencja AFP informowała w niedzielę rano, powołując się na dane niemieckiej policji, że liczba ofiar śmiertelnych powodzi, jakie nawiedziły zachodnią część Niemiec, wzrosła do 156, a rannych było ponad 670 osób. Bilans ofiar śmiertelnych nie jest ostateczny. Do dotychczasowego bilansu ofiar i zniszczeń doszły jeszcze skutki ulewnych deszczy na południu Niemiec. W Bawarii, w powiecie Berchtesgadener Land w pobliżu granicy z Austrią, wylały miejscowe rzeki, a życie straciła jedna osoba. Lokalne władze ogłosiły stan klęski żywiołowej w tym powiecie.

Powodzie dotknęły też Belgię, gdzie zginęło 31 osób. Nadal poszukuje się 163 osób. Żywioł nie ominął też Luksemburga, Holandii i Szwajcarii.

W weekend przez Małopolskę przeszły nawałnice. Najbardziej ucierpiał powiat myślenicki, krakowski, tarnowskim i wadowickim. Strażacy interweniowali 863 razy.

 

Autor: M. Gronek (PAP)
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, Polska, pomoc, powódź, zbiórka, Niemcy, Belgia
Pustułki odzyskały wolność. Pisklęta zabrali ludzie

Trzy młode pustułki cieszą się wolnością. Ptaki, które skończyły trzytygodniowy pobyt w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce, wróciły do swojego prawdziwego domu, czyli na olsztyńskie...

Zamknij
RadioOlsztynTV