Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Były KL Soldau w Działdowie będzie wyremontowany

Działdowo (Soldau) – tablica upamiętniających pomordowanych w obozie przejściowym. Fot. Ł. Węglewski

Jeszcze w tym roku władze Działdowa chcą rozpocząć prace przy ratowaniu popadającego w ruinę budynku, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się niemiecki obóz KL Soldau. Miasto uzyskało na ten cel 4 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W ocenie historyków, funkcjonujący w latach 1939-1945 lager Soldau, był ważnym ogniwem w niemieckim systemie terroru na ziemiach północnej Polski. Pozostały po nim budynek pokoszarowy przy obecnej ul. Grunwaldzkiej w Działdowie od dawna jest w złym stanie technicznym. Burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński powiedział, że jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, którym leży na sercu upamiętnienie tragicznej historii osób więzionych przez hitlerowców w KL Soldau.

Miasto ma już przygotowany projekt, pozwolenie na budowę, wykonane wszystkie badania i niezbędne zgody konserwatorskie. Ma też zabezpieczony dodatkowo 1 mln zł na ten cel z własnych środków i wystąpiło o kolejne 700 tys. zł dofinansowania od wojewódzkiego konserwatora zabytków. Uzyskane teraz wsparcie zostanie przeznaczone na najpilniejsze zadania – remont dachu, fundamentów, zabezpieczenie klatek schodowych czy uprzątnięcie terenu. Kosztorys całości remontu jest szacowany na około 25 mln zł, więc lokalny samorząd planuje starać się w przyszłości o kolejne dotacje z różnych źródeł.

Lager Soldau do końca okupacji funkcjonował najpierw jako obóz przejściowy, potem wychowawczy obóz pracy, obóz pracy przymusowej i obóz karny. Na skutek wyniszczających warunków życia w obozie, a także epidemii tyfusu, tortur i masowych rozstrzeliwań śmierć poniosło kilkanaście tysięcy osób. Wśród ofiar był m.in. ostatni przedwojenny polski konsul w Olsztynie Bogdan Jałowiecki, a także 49 polskich duchownych rzymskokatolickich, w tym biskup płocki bł. abp Antoni Julian Nowowiejski i biskup pomocniczy tej diecezji bł. bp Leon Wetmański.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Działdowo, remont, zabytki, obóz, konserwator zabytków
Dodatkowy oddział covidowy w Działdowie. „Powiaty nidzicki i działdowski przodowały w ilości zakażeń”

Od dziś w szpitalu powiatowym w Działdowie zacznie działać dodatkowy oddział covidowy z 25 łóżkami. Będą tam też trzy miejsca z respiratorami oraz łóżka do dializ...

Zamknij
RadioOlsztynTV