Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Były cytaty z rotmistrza Pileckiego i grypsy Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. Wyjątkowym spektaklem uczciliśmy pamięć żołnierzy podziemia

fot. Przemysław Getka

W sali konferencyjnej  naszej rozgłośni zaprezentowaliśmy widowisko słowno-muzyczne „Czemu mnie o Was w szkole nie uczyli” w reżyserii Dariusza Kowalskiego. Wydarzenie zorganizowały Fundacja Rotunda Północy i Radio Olsztyn.

Na warstwę słowną złożyły się grypsy Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, pamiętnik Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, cytaty z rotmistrza Pileckiego czy majora Szendzielarza „Łupaszki” oraz fragmenty dzieł literackich odnoszących się do opisywanej rzeczywistości. Całości dopełniła oprawa muzyczna w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego oraz prezentacja multimedialna oparta na archiwaliach.

Wydarzenie powstało dla przypomnienia i upamiętnienia żołnierzy powojennego, niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia, którzy wystąpili przeciwko sowietyzacji i podporządkowaniu Polski ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia” lub „wrogami ludu”. Widowisko będzie nagrane i wyemitowane w niedzielę 27 października po godzinie 14.

Odpowiedzialny za reżyserię i wykonanie był Dariusz Kowalski – aktor i reżyser związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Ma w swoim dorobku role filmowe – m.in. w „Komorniku” Feliksa Falka, „Strefie ciszy” Krzysztofa Langa, a także telewizyjne, w serialach „Czas Honoru”, „Na dobre i na złe” czy „Prawo Agaty”. Przez 11 lat w serialu „Plebania” grał jedną z głównych ról – Janusza Tracza.

00:00 / 00:00

Oprawę muzyczną zapewnił Andrzej Kołakowski – pieśniarz, poeta, pedagog, publicysta, nauczyciel akademicki, działacz opozycyjny w okresie PRL.

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

 

Autor: K. Ośko/R. Lesiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Radio Olsztyn, Czemu mnie o Was w szkole nie uczyli
Wygraj bilety do Siatkarskiej Loży VIP!

Już w ten weekend startuje siatkarska PlusLiga. W tym roku możesz być jeszcze bliżej swoich siatkarskich idoli. Na kibiców czekają miejsca w Siatkarskiej Loży VIP. Przed...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV