Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Byli policjanci oskarżeni o handel danymi. Dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane

Fot. fotolia.com

Na polecenie olsztyńskiej prokuratury sąd tymczasowo aresztował dwóch byłych policjantów, którzy na masową skalę handlowali danymi osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Dane sprzedawano firmom zajmującym się odszkodowaniami.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od kilku lat. Rozpoczęło się od ustalenia przez biuro spraw wewnętrznych policji nielegalnych działań jednego funkcjonariusza. W śledztwie okazało się, że w policji – w Wielkopolsce i w innych regionach – na masową skalę udostępniano personalia osób poszkodowanych w wypadkach drogowych firmom, które zajmują się uzyskiwaniem odszkodowań za takie zdarzenia.

W ocenie prokuratury handel danymi przybrał formę zorganizowanej grupy przestępczej, którą kierowali dwaj policjanci. Jeden był już emerytem, drugi przeszedł na emeryturę w czasie śledztwa w tej sprawie. Obaj zostali w ubiegły czwartek tymczasowo aresztowani. Z ustaleń śledztwa wynika, że jeden z aresztowanych zorganizował w policji cały mechanizm pozyskiwania danych i udostępniania ich firmom odszkodowawczym. Według informatora aresztowane osoby nie pełniły w policji kierowniczych funkcji.

W śledztwie zarzuty przedstawiono dotąd dziesięciu osobom, wśród których są obecni i emerytowani policjanci, pracownicy cywilni policji, właściciel firmy odszkodowawczej, jeden z podejrzanych w przeszłości był funkcjonariuszem SB.

Osoby, którym przedstawiono w tej sprawie zarzuty, przyznają się do winy lub częściowo przyznają się do winy. Wielu potwierdza, że za udostępnianie danych osobowych poszkodowanych w wypadkach otrzymywali łapówki, inni podają, że robili to „z dobroci serca”.

Prokuratura określa sprawę jako „rozwojową”, przyznaje że proceder udostępniania danych osobowych „był bardzo znaczny, szeroki, zaskakująco masowy”.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak potwierdził w środę, że olsztyńska prokuratura zawiadomiła szefa wielkopolskiej policji o tym, że w ramach prowadzonego postępowania zostali zatrzymani trzej policjanci i dwaj byli funkcjonariusze garnizonu wielkopolskiego.

Byli funkcjonariusze zostali tymczasowo aresztowani, policjanci w czynnej służbie zostali, decyzją komendanta odsunięci od wykonywanych obowiązków i zawieszeni w czynnościach

– podał.

Borowiak nie informował, w których jednostkach służą zawieszeni policjanci.

 

 

Autorzy: Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Rafał Pogrzebny (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, policja, policjanci, odszkodowanie, zatrzymanie, odblaskowy anioł, tymczasowy areszt, handel danymi
Podała się za wnuczkę i błagała o 30 tysięcy złotych. 89-letnia mieszkanka Elbląga padła ofiarą oszustów

Mimo licznych ostrzeżeń i kampanii ostrzegających przed oszustami na telefon, przestępcy wciąż znajdują nowe ofiary. Tym razem 89-letnia mieszkanka Elbląga przekazała oszustom 7 tysięcy złotych. Rzekoma...

Zamknij
RadioOlsztynTV