Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Była zalążkiem Legionów i Wojska Polskiego. Rocznicowe obchody na Warmii

Fot. D. Grzymska

W Głotowie i Dobrym Mieście uroczyście uczczono 108. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej. Organizacja była zalążkiem późniejszych Legionów i Wojska Polskiego. Rocznicowe obchody rozpoczęła msza święta w Głotowie.

Zdaniem Waldemara Ziareka, prezesa olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej, tegoroczne obchody mają symboliczne znaczenie.

W tym roku uroczystość ta jest szczególnie ważna, bo 6 sierpnia przeciwko Rosji wymaszerowała I Kompania Kadrowa. Obyśmy teraz nie musieli maszerować przeciwko Rosji. Niestety Rosja coraz bardziej zbliża się do naszych granic, więc to wydarzenie jest bardzo ważne, bo wówczas odzyskaliśmy niepodległość.

00:00 / 00:00

Uroczystości poświęcone wymarszowi I Kompanii Kadrowej odbywają się w całym kraju. Jak przyznaje generał krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Władysław Śliwa, coraz więcej młodych ludzi garnie się w szeregi Piłsudczyków.

Teraz gdy funkcjonuję szkoły i klasy mundurowe młodzież ma inne oblicze patriotyzmu. Ważna jest też kwestia wychowania w domach. W przestrzeni publicznej na ten temat się nie mówiło, ale dzisiejsza uroczystość i Warmia są tego żywym dowodem.

00:00 / 00:00

Druga część uroczystości, czyli piknik wojskowy, odbyła się w Dobrym Mieście. Młodszy chorąży Rafał Siudziński z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mówił jak wstąpić do wojska.

Wychodzimy do ludzi, żeby zaprezentować nasz sprzęt. Przy okazji mówię jak wstąpić w szeregi Wojsk Polskiego. (…) Stałem na czołgu, ale chcę zostać kierowcą (…) Wojskowa grochówka, to mistrzostwo świata (…) Najwyżej oceniam wojskowe samochody desantowe.

00:00 / 00:00

Obchodom patronował szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Glotowo, Wojsko Polskie, Związek Piłsudczyków, Legiony, Dobrre Miasto
Wicepremier Błaszczak na poligonie w Bemowie Piskim. „Nasz podstawowy cel to bezpieczeństwo Polski”

Przyświeca nam jeden podstawowy cel - to bezpieczeństwo naszej ojczyzny; a bezpieczeństwo Polski jest zagwarantowane wtedy, gdy Wojsko Polskie jest silne, liczne, wyposażone w nowoczesny sprzęt...

Zamknij
RadioOlsztynTV