Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Budowa linii tramwajowej w Olsztynie. Jak zmieni się organizacja ruchu?

Fot. Łukasz Węglewski

W Olsztynie trwają przygotowania do budowy nowej linii tramwajowej. W związku z inwestycją już wkrótce na wielu ulicach zmieniona zostanie organizacja ruchu. Zamknięta zostanie między innymi część al. Piłsudskiego.

Nowa linia będzie prowadzić ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości około 270 metrów.

Kierowcy i piesi będą musieli jednak uzbroić się w cierpliwość, bo przy okazji tak dużej inwestycji czekają ich spore utrudnienia. Kierowcy prowadzeni zostaną objazdami, w kilku miejscach powstaną minironda.

Zapewniam, że zanim cokolwiek zamkniemy, to najpierw otworzymy przejazd przez poligon od Krasickiego do Szymborskiej. Ta ulica powoli jest już na ukończeniu i otworzymy przejazd przez Brzeziny. Pierwsze prace rozpoczną na się na pętli w Pieczewie, co będzie oznaczało zamknięcie ulicy Wilczyńskiego, od pętli do skrzyżowania z ulicą Krasickiego. Jednocześnie rozpoczną się prace na fragmencie al. Piłsudskiego, między Mazowieckiego, tj. dawna ulica Obiegowa, a Głowackiego. Ten odcinek też zostanie zamknięty dla ruchu

– mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.

00:00 / 00:00

Jakie zmiany w organizacji ruchu proponuje wykonawca?

Objazd przez dawny poligon

Dla kierowców jadących z Pieczewa w kierunku Michelin przygotowana została nowa droga przez dawny poligon, a obecnie ulicę Dąbrowskiej. Wykonawca kończy brakujący odcinek ulicy, dzięki czemu kierowcy dojadą do ulicy Pstrowskiego lub bezpośrednio na obwodnicę Olsztyna. Dopiero po otwarciu dwóch objazdów przez poligon i Brzeziny wykonawca przystąpi do prac na ulicy Krasickiego.

Objazd przez Brzeziny

Wykonawca przygotował dwa ułatwienia dla wyjeżdżających z Jarot. Pierwsze, to otwarcie przejazdu przez ulicę Grota-Roweckiego i Szostkiewicza do ulicy Kalinowskiego. Ruch będzie możliwy tylko w jednym kierunku – od strony Jarot. Wybudowane zostanie też minirondo na skrzyżowaniu ulic Wilczyńskiego-Bartąska-Kutrzeby.  Takie rozwiązanie ma pozwolić na rozładowanie ruchu na ulicy Sikorskiego, która przejmie dużą część pojazdów dotychczas jeżdżących ulicą Krasickiego.

Pierwszy etap zamknięcia al. Piłsudskiego

Nieprzejezdny będzie odcinek od Głowackiego do Mazowieckiego (dawna ul. Obiegowa).  Aby uniknąć korków na wąskiej ulicy Żołnierskiej będzie obowiązywał objazd od strony ulicy Sikorskiego. Jadący do centrum powinni skręcić w ulicę Pstrowskiego (został udostępniony dodatkowy pas do skrętu w lewo), a następnie w ulicę Kościuszki.

Objazd dla samochodów jadących al. Piłsudskiego od Dworcowej został wyznaczony ulicą Mazowieckiego, następnie w prawo w Żołnierską i dalej w ulicę Kościuszki. Mieszkańcy ulicy Kościńskiego, Narutowicza, Grotha dojadą do swoich domów od strony ulicy Mazowieckiego.

 

mat. UM Olsztyna

 

Fot. UM Olsztyna

Mat. UM Olsztyna

Redakcja: A. Niebojewska

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tramwaj, Olsztyn, ulice, linia tramwajowa, organizacja ruchu
Policyjni wodniacy walczą z plagą pijanych sterników

W regionie nie ma dnia, by nie doszło do zatrzymania kierujących motorówkami czy jachtami pod wpływem alkoholu. Nie inaczej było w ostatnią sobotę na olsztyńskim jeziorze...

Zamknij
RadioOlsztynTV