Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Budowa dworca w Olsztynie. Sprawdzamy postępy prac [ZDJĘCIA]

Fot. P. Getka

Trwa budowa nowego dworca kolejowego w Olsztynie i modernizacja stacji Olsztyn Główny. Radio Olsztyn sprawdza postępy prac.

Na placu budowy dworca stacji Olsztyn Główny finalizowane są prace związane z wykonaniem dachu. Układana są warstwa izolacyjna i wierzchnia.

Kontynuowane są roboty przy montażu szklanej elewacji nowego Olsztyna Głównego od strony peronów. Rozpoczęliśmy również montaż elewacji na bokach budynku. Wewnątrz trwają prace tynkarskie oraz związane z wykonaniem posadzek cementowych. W najbliższym czasie planowany jest montaż wind i schodów ruchomych. Na zewnątrz kontynuowane są roboty ziemne, a także żelbetowe przy wykonaniu pochylni prowadzącej z placu w kierunku tunelu na perony

– powiedział Radiu Olsztyn Bartłomiej Sarna z biura prasowego spółki PKP.

Budująca dworzec spółka PKP planuje zakończyć prace w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

W przypadku modernizacji stacji Olsztyn Główny kolejarze z PKP Polskie Linie Kolejowe oceniają ogólne zaawansowanie prac na ok. 80%. Jak przekazał Ireneusz Merchel, prezes spółki, zakończyły się już prace przy budowie peronów nr 3 i 4 (z których mogą już korzystać podróżni), trwa natomiast budowa peronów 1 i 2. Ich zakończenie przewidziane jest na koniec stycznia, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne. Przedstawiciele PKP PLK podkreślają również, że roboty torowe zostały w większości ukończone. Do wykonania pozostały tory przy peronach nr 1 i 2 oraz częściowo (brakuje 3 rozjazdów), a także pod i za wiaduktem drogowym, który prowadzi na plac Bema.

Nowy tunel, który łączy dworzec z peronami i wyjściem na Zatorze, jest wykonany (w stanie surowym) na całej długości. Obecnie trwa montowanie płyt granitowych na ścianach tego przejścia. Planowane zakończenie prac to przełom stycznia i lutego, również z zaznaczeniem, że pozwoli na to pogoda.

Trwają też prace przy budowie nowej nastawni. Miesiąc temu zostały zakończone prace zewnętrzne. W tej chwili postępuje budowa wewnątrz budynku. Prace w nastawni powinny zakończyć się na przełomie stycznia i lutego i wtedy rozpocznie się kolejny etap – montaż urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

Więcej w budowa, Dworzec Główny
W Bartoszycach powstaje nowy miejski amfiteatr

To jedna z największych inwestycji ostatnich lat zakładająca przebudowę placu Bohaterów Westerplatte i zagospodarowanie Parku Miejskiego. Wartość projektu oszacowano na około 30 mln złotych, blisko 22...

Zamknij
RadioOlsztynTV