Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Odbudują kościół Św. Antoniego w Braniewie, po pożarze

Samorząd Braniewa i mieszkańcy chcą odbudowania kościoła Św. Antoniego po tragicznym dla zabytku pożarze.

Już wiadomo, że całkowicie został spalony odremontowany niedawno dach i poddasze. Zniszczone przez ogień i wodę jest także wnętrze świątyni.

– Od wczoraj działa sztab kryzysowy, dziś władze Braniewa spotkały się przedsiębiorcami z branży budowlanej – informuje burmistrz Monika Trzcińska.

00:00 / 00:00

Przypomnijmy, akcja ratowania kościoła trwała pięć godzin, przez całą noc pogorzelisko było dozorowane przez policję i strażaków, którzy nie dopuścili do wznowienia pożaru. Teraz stan zabytku sprawdzają wciąż strażacy, pojawili się też pierwsi biegli. Jak wyjaśnia starszy kapitan Ireneusz Ścibiorek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – konstrukcja jest bardzo nadwyrężona i grozi zawaleniem.

00:00 / 00:00

 

Dziś (4.01.) do Braniewa przyjadą metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Ziemba i wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. M.Stankiewicz

Przypomnijmy, ogień pojawił się w niedzielne popołudnie na drewnianym, pokrytym blachą dachu zabytku. Na szczęście w świątyni nie było ludzi.

To straszne – mówią o pożarze kościoła parafianie.

00:00 / 00:00

Fot. Tomasz Sitarz

Strażacy wynieśli część wyposażenia kościoła na zewnątrz, ale nie wiadomo, w jakim stanie są najcenniejsze przedmioty.

Fot. Tomasz Sitarz

W akcji uczestniczyło 17 jednostek straży pożarnej, w tym specjalistyczny sprzęt z Elbląga i Gdańska.

Braniewski kościół pod wezwaniem św. Antoniego został zbudowany w 1838 roku. We wnętrzu świątyni były m.in. XVI-wieczny krucyfiks, drewniana chrzcielnica z XVIII wieku i XVII-wieczny obraz przedstawiający ukamienowanie świętego Szczepana.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz.

00:00 / 00:00

Fot. Tomasz Sitarz

Fot. Tomasz Sitarz

(mlew/łw/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pożar, Braniewo, tragedia
Pracowita sobota strażaków

12 pożarów sadzy ugasili w sobotę strażacy na Warmii i Mazurach. Nikomu nic się nie stało. Nie ma też większych zniszczeń. Strażacy alarmują, że fatalnie obchodzimy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV