Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Braniewo jest częścią nowego Jedwabnego Szlaku”. Posłuchaj rozmowy z szefową KAS Magdaleną Rzeczkowską

Wiceminister finansów Magdalena Rzeczkowska

Nowoczesny skaner na kolejowym przejściu granicznym umożliwia walkę z kontrabandą – mówiła w Porannych Pytaniach Magdalena Rzeczkowska, wiceminister finansów i szefowa Krajowej Administracji Skarbowej. Rozmawiała Aneta Pastuszka.

Skaner stanął na kolejowym przejściu granicznym Braniewo – Mamonowo.

Skaner ma umożliwić sprawdzenie zawartości przejeżdżających wagonów pod kątem poszukiwania potencjalnej kontrabandy, a także zwiększyć bezpieczeństwo na granicy polsko-rosyjskiej, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

Magdalena Rzeczkowska przypomniała, że Polska jest jednym z głównych inicjatorów europejskiego projektu CELBET. Jego celem jest dążenie do poprawy wyników administracji celnych podczas kontroli na granicy zewnętrznej.

W Radiu Olsztyn szefowa Krajowej Administracji Skarbowej podkreślała, że pandemia nie zahamowała ruchu towarowego między Chinami a Europą.

Masa ładunków przewiezionych nowym Jedwabnym Szlakiem z roku na rok jest coraz większa. Częścią tego szlaku jest kolejowe przejście graniczne w Braniewie.

Wszystkie towary przejeżdżające przez Braniewo obejmowane są procedurą tranzytu. Składy w przywozie są kontrolowane przez ludzi, skaner i psy służbowe. Z Chin przez Polskę do Niemiec trafia głównie elektronika, ale także zamienne części samochodowe, odzież, zabawki, rowery czy buty.

Posłuchaj Porannych Pytań

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Pastuszka

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kolej, Braniewo, przejście graniczne, skaner, Krajowa Administracja Skarbowa, jedwabny szlak, przejście kolejowe
Uruchomiono pierwszy skaner kolejowy na granicy z Rosją. Jest najnowocześniejszy i wyjątkowo skuteczny

Służba celno-skarbowa na kolejowym przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo ma nowe narzędzie do pracy. 400 m od granicy państwa uruchomiono skaner kolejowy. To najnowocześniejszy tego typu sprzęt w...

Zamknij
RadioOlsztynTV