Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Braniewo będzie walczyć o muzeum

Na ostatnim spotkaniu Towarzystwa Miłośników Braniewa Weronika Wojnowska, kustosz z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, opowiadała o braniewskim muzeum i jego powojennych losach.
Fot. Izabela Demkowicz

Najstarsze miasto Warmii zasługuje na muzeum. Niewiele osób wie, że przed II wojną światową Braniewo słynęło z niezwykle bogatych zbiorów muzealnych przy Państwowej Akademii, zwanej wcześniej Liceum Hosianum.

Wojenna zawierucha doprowadziła do zniszczenia lub rozproszenia muzealnych zasobów. Braniewska placówka była jedną z najstarszych instytucji muzealnych w Prusach. Jako jedyna była własnością uczelni i posiadała zbiory spoza regionu, w tym z Egiptu, starożytnej Grecji, Italii. Niektóre kolekcje nie tylko nie miały sobie równych w Prusach Wschodnich, ale pod pewnymi względami przewyższały zbiory Prussia Museum w Królewcu. A porównywalne były nawet ze zbiorami londyńskiego British Museum.

Losy dzieł sztuki i zbiorów, którymi Braniewo szczyciło się do ostatniej wojny, pozostają dzisiaj zagadkowe. Niektóre udało się ocalić. Są teraz między innymi w muzeach w Warszawie i Olsztynie. Braniewscy miłośnicy historii zdają sobie sprawę, że najprawdopodobniej ciężko będzie je odzyskać. Zachowały się jednak przedmioty, które mogłyby, na początek, stać się zalążkiem nowych kolekcji. Stąd pomysł, aby utworzyć w Braniewie muzeum.

W pierwszej połowie sierpnia odbędzie się spotkanie na, którym ma zostać powołane towarzystwo na rzecz utworzenia w Braniewie muzeum. (andrea/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w muzeum
Muzeum pięknieje w oczach

Jestem pod wrażeniem, jak szybko posuwają się prace przy modernizacji naszego mocno zniszczonego przez wodę i czas gmachu podzamcza. - mówi Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego...

Zamknij
RadioOlsztynTV