Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bogusława Orzechowska: sprzeciwiam się prywatyzacji szpitala w Ostródzie

Bogusława Orzechowska – senator PiS. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Protestuję przeciwko próbom prywatyzacji szpitala w Ostródzie – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn senator PiS Bogusława Orzechowska.

Senator Orzechowska po raz kolejny wystosowała list protestacyjny, do starosty ostródzkiego, w którym opowiada się przeciwko prywatyzacji szpitala powiatowego w Ostródzie. Tym razem pod pismem podpisał się także poseł Zbigniew Babalski. Bogusława Orzechowska jest czynnym zawodowo lekarzem. Przez wiele lat pracowała w szpitalu, teraz pracuje w przychodni i – jak mówi – widzi, że działania władz szpitala i starostwa zmierzają do tego, aby ostródzki szpital „zwijać”. Do prywatyzacji przygotowywane są działy, które przynoszą dochody, takie jak laboratorium, rentgen i tomograf – dodała. Gość Porannych Pytań przypomniała jednocześnie, że wielokrotnie publicznie, zarówno starosta jak i prezes placówki, zarzekali się, że prywatyzacji nie będzie.

W ocenie Bogusławy Orzechowskiej szpitale powinny być ogólnodostępne i nie należy ich prywatyzować. Senator przypomniała, że kilka tygodni temu ukazała się ustawa mówiąca o tym, że nie można prywatyzować działów, które są państwowymi, a szpital ostródzki jest własnością powiatu.

Senator PiS sprawę szpitala powiatowego w Ostródzie chce skierować do ministra zdrowia, a jeśli będzie taka potrzeba do samej premier Beaty Szydło. Jak mówi, Szpital w Ostródzie od lat ma kłopoty finansowe, a działanie obecnego prezesa placówki prowadzi do tego, że zadłużenie cały czas się zwiększa, nie ma też racjonalizacji wydatków. Przykładem jest wyjazd 8-osobowej delegacji szpitala na targi, które właściwie nic nikomu nie dały.

Goszcząca w Radiu Olsztyn senator PiS skomentowała pomysł ministra zdrowia na zlikwidowanie kolejki do specjalistów. Konstanty Radziwiłł chce, aby szpitale inaczej traktowały osoby, które przeszły jakiś zabieg, czy operację. Pomysł, że to szpitale powininny odpowiadać za to co się z nimi dzieje, a nie odsyłać ich ponownie do lekarza rodzinnego – jest zdaniem Bogusławy Orzechowskiej – bardzo dobry. Dzięki takiemu podejściu pacjenci będą szybciej wracać do zdrowia.

1 września weszła w życie lista darmowych leków dla seniorów powyżej 75 roku życia. Pierwsze podsumowanie można będzie zrobić po kilku pierwszych miesiącach jej funkcjonowania – podkreślała senator Orzechowska. Dodała, że na 2018 roku planowana jest likwidacja Narodowych Funduszy zdrowia, a w tej chwili w trakcie procedowania jest ustawa dotycząca ratownictwa medycznego i przekształcenie 2-osobowych grup ratowniczych w grupy 3-osobowe.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Bogusławą Orzechowską

00:00 / 00:00

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szpital, PiS, Ostróda, senator
Święto branży meblarskiej w Ostródzie

Coraz więcej produkują, eksportują i zatrudniają - producenci mebli spotkali się na targach w Ostródzie. Branża, która zatrudnia w całym kraju ponad 160 tysięcy osób jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV