Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bociny z Żywkowa odleciały już do Afryki

W najbliższych dniach z gniazd na Warmii i Mazurach odlecą ostatnie bociany.

Te, które zostaną na zimę jesienią trafią do specjalistycznych ośrodków, które pomogą ptakom przetrwać mrozy. Zdecydowana większość warmińsko-mazurskich bocianów już odleciała. Zostały jeszcze te, które późno się wylęgły. Ornitolodzy przewidują, że i tych nie zobaczymy już po 24 sierpnia.

Wśród ptaków, które już odleciały jest m.in. bociania rodzina z Żywkowa, która przeszła latem pierwszą w kraju udaną adopcję. Para dorosłych straciła młode i ornitolodzy podrzucili im do gniazda inne małe bociany, którymi po jakimś czasie się zajęły.

W lipcu na Warmii i Mazurach odbyła się akcja światowego liczenia bocianów. Podobne przeprowadza się co 10 lat. Wyniki nadesłanych ankiet wskazują, że w niektórych warmińsko-mazurskich gminach znacznie spadła liczba zasiedlonych bocianich gniazd. Ostatni światowy spis bocianów z 2004 roku wykazał, że w Polsce jest 52 i pół tysiąca bocianich gniazd, co stanowi 20 procent światowej populacji. Najwięcej bocianów w Polsce gniazduje na Warmii i Mazurach – ponad 10 tysięcy par. Bociany z Warmii i Mazur zimują w krajach środkowej i wschodniej Afryki. (PAP/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bocian, ptak
Leśny szpital opuściły ptaki

Leśny szpital w Dąbrówce Wielkiej w gminie Dywity opuściło 5 ptaków, którymi opiekowali się leśnicy. Trafiły tam, bo wypały z gniazd lub były poranione i nie...

Zamknij
RadioOlsztynTV