Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Błogosławieni męczennicy z II wojny światowej bohaterami kongresu we Fromborku

Fot. PSWE

We Fromborku odbywa się kongres poświęcony błogosławionym męczennikom II wojny światowej. W środę i czwartek w Wozowni sztuk oraz w pałacu biskupim dyskutują eksperci z całego kraju na tematy związane z życiorysem oraz dokonaniom uznanych przez Kościół męczenników.

Postaci błogosławionych przybliża organizator wydarzenia Andrzej Piotrowicz z Pomorskiego Stowarzyszenia Wspólna Europa.

108 błogosławionych, nader wszystko osoby duchowne, trzech biskupów, kapłani diecezjalni, zakonnicy i ojcowie. W skład błogosławionych wchodzą także osoby świeckie – ojcowie rodzin, między innymi Franciszek Starowiejski – słowem cała paleta naszych poprzedników.

00:00 / 00:00

Zdaniem biskupa diecezji elbląskiej Jacka Jezierskiego kongres ma na celu kultywowanie pamięci o zmarłych przodkach.

Chodzi o to, żebyśmy nie zapomnieli o 108 męczennikach, o ich życiu i dokonaniach. Jest to ogromny potencjał duchowy, z którego nasze społeczeństwo może czerpać.

00:00 / 00:00

W trakcie kongresu, oprócz spotkań i dyskusji, jego uczestnicy mogą wziąć udział w pokazach organowych fromborskiej archikatedry.

Fot. PSWE

Fot. PSWE

Fot. PSWE

Fot. PSWE

Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Frombork, II wojna światowa, pamięć, męczennicy, upamiętnienie, Kongres 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej
W Węgorzewie stanęły rzeźby króla Leszczyńskiego i Helwinga

Rzeźby przedstawiające króla Stanisława Leszczyńskiego dyskutującego z pastorem Jerzym Andrzejem Helwingiem stanęły dziś przed Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. - To symboliczne nawiązanie do wydarzenia z...

Zamknij
RadioOlsztynTV