Bliższe Spotkania – 28.10.2025
Małe wywłaszczenia i olimpiady specjalnych w judo i gimnastyce były tematami Bliższych Spotkań Radia Olsztyn. Z gośćmi audycji rozmawiali Izabela Malewska i Maciej Świniarski.
W Prawniczym Wtorku rozmawialiśmy o tzw. małych wywłaszczeniach, czyli ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości. Jest to procedura stosowana w celu realizacji celów publicznych, np. budowy linii energetycznej, gazociągu czy wodociągu, bez pozbawiania właściciela prawa własności. Zgodnie z prawem, organ (np. starosta) może wydać decyzję ograniczającą sposób korzystania z nieruchomości, jeśli właściciel nie wyrazi zgody na przeprowadzenie inwestycji, a jest ona uzasadniona interesem publicznym i nie ma możliwości realizacji jej w inny sposób. Temat ten przybliżała Elżbieta Milewicz z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie.
Olsztyn szykuje się do ogólnopolskich olimpiad specjalnych w judo i gimnastyce. Zawody odbędą się w dniach 7-9 listopada. Ilu uczestników przyjedzie? Jak wyglądają warunki do uprawiania sportu przez niepełnosprawnych i gdzie szukać miejsc, w których można trenować? O tym mówiła Katarzyna Wirchanowicz, dyrektor regionalny Olimpiad Specjalnych na Warmii i Mazurach.
Posłuchaj wypowiedzi
Redakcja: A. Niebojewska





























