Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe Spotkania – 23.02.2021

Koronawirus. Bądź bezpieczny, zażywanie leków oraz Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiała Agnieszka Lipczyńska.

Trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Wiele osób ma wątpliwości, czy ze względu na stan zdrowia może się zaszczepić. O wskazaniach i przeciwwskazaniach do szczepień mówił dr Zbigniew Czarniawski, pediatra, specjalista chorób płuc i medycyny rodzinnej z przychodni Vita-Med w Olsztynie, z którym rozmawiała Alicja Kulik.

00:00 / 00:00

Nie wszyscy – zwłaszcza seniorzy – są sprawni fizycznie i są w stanie dotrzeć do punktu szczepień. Z myślą o osobach obłożnie chorych i niepełnosprawnych utworzono specjalne wyjazdowe punkty szczepień. Kto może z takiej formy pomocy skorzystać mówił Krzysztof Kuriata, pełnomocnik wojewody warmińsko – mazurskiego ds szczepień.

00:00 / 00:00

A jak ta pomoc wygląda w gminie Rozogi? O tym mówił Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy.

00:00 / 00:00

Już od prawie roku zmagamy się z pandemią COVID-19. Wiele osób przebyło infekcję, ale wciąż zmaga się z jej skutkami. Najczęstszym powikłaniem po przechorowaniu jest niewydolność oddechowa. Jak powrócić do zdrowia po zakażeniu mówił Michał Szalecki, fizjoterapeuta ze Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Leki pomagają, ale mogą też szkodzić. Zwłaszcza, jeżeli się je zażywa w nadmiarze. Szacuje się, że co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Jakie zagrożenia się z tym wiążą mówił Sławomir Ogórek, specjalista medycyny rodzinnej.

W całym kraju trwa Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Od 22 do 28 lutego 2021 roku różne instytucje udzielają kompleksowego wsparcia ofiarom przestępstw. O idei tego przedsięwzięcia opowiadał Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Ofiary przestępstw mogą otrzymać pomoc także w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Olsztynie. Jak funkcjonuje ośrodek wyjaśniał Sylwester Wiliński, specjalista.

00:00 / 00:00

Do akcji pomocy osobom pokrzywdzonym włączyła się także policja. O szczegółach mówił mł. asp. Tomasz Markowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

00:00 / 00:00

 

D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
„Bursztynowy Most” nad rzeką Elbląg. Żołnierze przeszli ważne szkolenie

Za Dowództwem Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód ważne ćwiczenia sztabowe. Tym razem żołnierze trenowali nie w salach kancelaryjnych na mapach czy systemach, a na poligonie Pułku Wsparcia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV