Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bliższe Spotkania – 11.10.2022

Na temat jednego z ulubionych warzyw Polaków, czyli ziemniaka rozmawialiśmy z gośćmi Bliższych Spotkań. Zaś w prawniczym wtorku pojawił się temat zdrady małżeńskiej. Audycję poprowadziły Izabela Malewska i Małgorzata Sadowska-Bartoszewicz.

Jesień to czas zbiorów warzyw i owoców. Papryki, dynie, buraki, marchew czy cebula to smaki i kolory tej pory roku. W gronie ulubionych w tym czasie warzyw jest też ziemniak. Do Europy został przywieziony z Peru przez Hiszpanów w połowie XVI wieku. Na polskie stoły – najpierw królewskie – trafił pod koniec XVII wieku, kiedy to król Jan III Sobieski, wracając spod Wiednia, przywiózł ziemniaki jako prezent dla królowej Marysieńki.

O znaczeniu ziemniaka w diecie dawnych mieszkańców naszego regionu mówił Krystian Iwaniuk, etnograf z Parku Etnograficznego – Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

00:00 / 00:00

Czy ziemniak jest królem stołu? O tym mówiła Danuta Krauzewicz z Koła Gospodyń Wiejskich Złoty Kłos z Szyldaka, które wygrało konkurs kulinarny podczas Święta Ziemniaka w Kraplewie.

00:00 / 00:00

Zdrada zaraz po niezgodności charakterów jest drugą najczęstszą przyczyną rozwodów w Polsce. Dziś w Prawniczym wtorku o zdradzie małżeńskiej i jej konsekwencjach mówiła radca prawny Karolina Rzeczkowska z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Redakcja: M. Rutynowski za D. Kucharzewska

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rozpoczęła się X edycja festiwalu „Prison Movie”

Kolejny raz Służba Więzienna w Olsztynie organizuje festiwal filmów o tematyce penitencjarnej pod hasłem „Prison Movie”. W tym roku to wyjątkowa X edycja. Stawiamy sobie znowu...

Zamknij
RadioOlsztynTV